LAJMI I FUNDIT:

Pse hipopotamët djersitin “djersë të përgjakshme”

Pse hipopotamët djersitin “djersë të përgjakshme”
(Foto: Pexels)

Shkencëtarët modernë kanë zbuluar se çfarë fshihet pas këtij fenomeni.

Prej shekujsh ka pasur debate për temën: Pse hipopotamët lëshojnë të ashtuquajturat “djersë të përgjakshme”?


Shkrimtari dhe shkencëtari romak, Plini Plaku, ishte një nga të parët që regjistroi fenomenin e pazakontë në veprën e tij “Naturalis historia”.

Kafshët më vdekjeprurëse në botë
Lexo po ashtu Kafshët më vdekjeprurëse në botë

Mirëpo, ai e shpjegoi këtë me faktin se teksa ishin shtrirë në kallamishte të mprehta në brigjet e lumenjve dhe kënetave, hipopotamët lënduan veten për të hequr qafe ënjtjen e shkaktuar nga gjaku i tepërt në trupin e tyre.

Ideja ka ekzistuar në imagjinatën kolektive për shekuj, madje edhe midis natyralistëve.

Shtatë fakte interesante rreth kafshëve
Lexo po ashtu Shtatë fakte interesante rreth kafshëve

Në fakt, hipopotamët nuk kanë gjëndra të vërteta të djersës. Në vend të kësaj, sekretojnë një substancë të trashë dhe të kuqe nga poret e tyre të njohur si “djersë gjaku”, pasi duket sikur kafsha po djersit gjak.

Por, mos u shqetësoni! Djersa e gjakut krijon një shtresë mukoze që mbron lëkurën e hipopotamit nga djegia nga dielli dhe e mban atë të lagësht. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Lifestyle
Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Këshillë javore
Si t’i digjni 1,000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

Si t’i digjni 1,000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

Aktivitete sportive
Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Stil
Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

A e dini se...
Kalo në kategori