LAJMI I FUNDIT:

Pse burrat ulen në gjunjë kur propozojnë

Pse burrat ulen në gjunjë kur propozojnë

Shumë prej jush i imagjinojnë propozimet si nëpër përralla: Ju shikoni dashurinë e jetës teksa ulet në gjunjë dhe nxjerr një kuti me unazën që shkëlqen dhe thotë fjalinë magjike që bën t’ju rrjedhin lotët si ujëvarë. Por a e keni menduar ndonjëherë se çfarë kuptimi ka ulja në gjunjë?

Megjithëse tashmë ulja në gjunjë është kthyer në një traditë për t’i propozuar vajzës së ëndrrave (ose djalit, se varet kush propozon), jemi mëse të sigurt që shumica prej jush s’e ka menduar ndonjëherë se çfarë kuptimi ka një veprim i tillë përveç të qenit në lartësinë e duhur për t’ju arritur dorën. Apo jo? Jo.

Website “Engagement Ring Bible” zbuloi se nga lindi tradita dhe shpjegon se “daton në ditët e kalorësisë dhe martesave me mblesëri (d.m.th. Mesjeta dhe më gjerë)”.

Reklama

Këtu gjendet edhe arsyeja pse burrat ulen në gjunjë kur propozojnë:

“Kalorësit duhet të uleshin mbi një gju përpara dikujt me grada më të larta, si një shfaqje respekti, bindjeje dhe besnikërie. Pra, kur një zotëri i propozonte zonjushës, duke u zotuar për besnikëri dhe duke shpallur dashurinë për të, të uleshe në një gju ishte gjëja më natyrale për t’u bërë.”

Kjo quhet marrëveshja e bindjes në fjalorin kalorësiak. E kështu, ulja në gjunjë u kthye në traditë dhe sot propozimet tipike kanë patjetër dikë që ulet në gjunjë.

Burimi: Cosmopolitan

Në trend Stil

Më shumë
Tri metoda për pastrimin e thellë të dyshekut - një burim i fshehur papastërtie në shtëpi

Tri metoda për pastrimin e thellë të dyshekut - një burim i fshehur papastërtie në shtëpi

Bëje vet
Katër sfidat me të cilat ballafaqohen vetëm personat me inteligjencë të lartë

Katër sfidat me të cilat ballafaqohen vetëm personat me inteligjencë të lartë

Lifestyle
Si t’i hiqni njollat e domates nga rrobat: Është më e lehtë nga sa mendoni

Si t’i hiqni njollat e domates nga rrobat: Është më e lehtë nga sa mendoni

Bëje vet
Çifti i famshëm hollivudian jeton në një banesë me dy dhoma ku gatuajnë dhe pastrohen

Çifti i famshëm hollivudian jeton në një banesë me dy dhoma ku gatuajnë dhe pastrohen

Stil
Bëni vetë freskuesin e ajrit: Pa asnjë kimikat dhe pa shpenzuar shuma të madhe parash

Bëni vetë freskuesin e ajrit: Pa asnjë kimikat dhe pa shpenzuar shuma të madhe parash

Bëje vet
Katër zona erogjene për të cilat nuk keni ditur që ekzistojnë, ndërkaq ju krijojnë kulmin e kënaqësisë!

Katër zona erogjene për të cilat nuk keni ditur që ekzistojnë, ndërkaq ju krijojnë kulmin e kënaqësisë!

Intimitet dhe Pasion
Kalo në kategori