LAJMI I FUNDIT:

Pse anijet e lundrimit janë pothuajse gjithmonë të bardha?

Pse anijet e lundrimit janë pothuajse gjithmonë të bardha?
Reklama

Nëse jeni mjaft me fat që të hipni në një anije lundruese për një pushim, me siguri nuk mendoni rreth ngjyrës së anijes.

Por tani që është në vëmendjen tuaj, ju mund të jeni duke pyetur veten tuaj pse anijet e lundrimit janë pothuajse gjithmonë të bardha?


Anijet shumëngjyrëshe në të vërtetë ekzistojnë, sipas Allan E. Jordan, një historian i anijeve të lundrimit, i cili ishte gjithashtu historian në Muzeun e Akademisë Detare të Tregtarëve të SHBA-së, transmeton Telegrafi.

Por, pse shumica e anijeve të lundrimit sot janë të bardha?

Kryesisht supozohet se kjo ka të bëjë me temperaturën.

Anijet e lundrimit të bardha u bënë të njohura sepse projektuesit menduan se do ta mbanin anijen më të freskët në klimat më të ngrohta, sipas Jordanit.

Është i njëjti argument pse shumica e aeroplanëve komercialë janë gjithashtu të bardhë.

Raporte të tjera shtojnë se anijet e lundrimit janë të bardha thjesht sepse ato të duken të pastra, me shkëlqim dhe të shtrenjta, duke tërhequr më shumë klientë.

Me kalimin e kohës, megjithatë, Jordan thotë se linjat e lundrimit po dallojnë anijet e tyre me një larmi më të madhe ngjyrash.

“Norwegian Cruise Line gati 20 vjet më parë filloi idenë e anijeve edhe si shumëngjyrëshe, dhe ata prodhuan modele të anijeve lundruese shumëngjyrëshe”, thotë Jordan.

Gjithashtu, linjat tjera të lundrimit sot, përfshirë Royal Caribbean International dhe Virgin Voyages, po eksperimentojnë me ngjyrat blu dhe gri, sipas Jordanit. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

Interesante
Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Interesante
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
Pamje horror - burri ndjeu se familja e tij po vëzhgohej nga dikush, më pas zbuloi përmes kamerave diçka që nuk do ta besonte kurrë

Pamje horror - burri ndjeu se familja e tij po vëzhgohej nga dikush, më pas zbuloi përmes kamerave diçka që nuk do ta besonte kurrë

Interesante
Macja bëri të qeshin të gjithë me reagimin e saj ndaj veterinerit

Macja bëri të qeshin të gjithë me reagimin e saj ndaj veterinerit

Interesante
Një rus përfundoi në burg pasi shkroi

Një rus përfundoi në burg pasi shkroi "Jo luftës" në borë

Interesante
Kalo në kategori