LAJMI I FUNDIT:

Prokuroria përfundon intervistimin e dëshmitarit të shtatë në gjykimin kundër Shalës

Prokuroria përfundon intervistimin e dëshmitarit të shtatë në gjykimin kundër Shalës

Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) ka përfunduar intervistimin e dëshmitarit të shtatë të mbrojtur, në gjykimin kundër Pjetër Shalës.

Reklama

Pas pauzës së drekës, seanca është zhvilluar e hapur vetëm për disa minuta, ku dëshmitari ka folur për periudhën pas lirimit nga vendi që ai pretendon se është mbajtur gjatë periudhës së luftës.

Prokurori: Na treguar për ushqimin që ua dhanë gjatë ndalimit, e cekët që nuk u interesonte fort ushqimi, por a ratë në peshë, a humbët kile si pasojë e ndalimit atë muaj?

Dëshmitari: Kur kam ardhur në shtëpinë time nuk i kam pas as 45-50 si kam pas.

Pas kësaj, prokurori ka kërkuar nga trupi gjykues të kalohet në seancë të mbyllur për publikun.

Ndërsa pas pyetjeve të ZPS-së, fjalën e ka marrë trupi gjykues, por seanca është zhvilluar e mbyllur.

Dëshmitari i shtatë i mbrojtur i ZPS-së është dëgjuar edhe të martën kryesisht në seancë të mbyllur për publikun.

Ndërsa Shala, i cili ndodhet në bankën e të akuzuarit, ka kërkuar që dëshmitë të jenë publike meqë po aplikohen masa mbrojtëse për dëshmitarët.

Shala po qëndron në Hagë prej marsit të vitit 2021.

Sipas Speciales “Krimet për të cilat akuzohet Shala u kryen përafërsisht midis 17 majit 1999 dhe 5 qershorit 1999 kundër personave që u mbajtën të ndaluar në fabrikën e metalit në Kukës(Shqipëri), që pretendohet se përdorej prej Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”.

Pjetër Shala u arrestua më 16 mars 2021 nga autoritetet belge dhe u transferua në Hagë më 15 prill të atij viti, n bazë të një kërkese për bashkëpunim në zbatimin e fletarrestit dhe urdhrit për transferim lëshuar nga Dhomat e Specializuara të Kosovës./KP/

Në trend Lajme

Më shumë
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Lajme
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Drejtësi
Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Lajme
Kalo në kategori