LAJMI I FUNDIT:

Projekti i ri: Range Rover Velar po vjen në versionin elektrik

Projekti i ri: Range Rover Velar po vjen në versionin elektrik

Range Rover Velar i ri vjen si një SUV elektrik luksoz, duke synuar modelin e ardhshëm Porsche Macan EV me qëndrueshmëri, performancë dhe me praktik shumë të përmirësuar.

Reklama

Siç shkruan Autocar i Britanisë, do të jetë i pari nga disa modele të reja elektrike Land Rover që do të ndërtohen në linjën e rinovuar të prodhimit të kompanisë në Halewood, e ndjekur nga pasuesit elektrikë të Range Rover Evoque dhe Land Rover Discovery Sport.

Puna për shndërrimin e fabrikës në një fabrikë të prodhimit të automjeteve elektrike do të fillojë vitin e ardhshëm dhe Velar elektrik pritet të hyjë në prodhim para vitit 2025.

Velar i sotëm është i lidhur ngushtë me Jaguar F-Pace dhe është ndërtuar së bashku me atë veturë në Solihull. Përveç prodhimit në një vend të ri, pasardhësi do të zëvendësojë arkitekturën e njohur D7 për një platformë krejtësisht të re të quajtur EMA.

E shpallur për herë të parë në vitin 2021, kjo platformë e re – e krijuar për të akomoduar modelet më të vogla të Land Rover – fillimisht ishte në gjendje të presë motorë hibride së bashku me sistemet tërësisht elektrike, por tani është konfirmuar se pasuesit e modeleve Velar, Evoque dhe Discovery Sport do të jenë vetëm elektrike.

Kompania zbuloi se EMA do të jetë një strukturë ‘e thjeshtë’ e projektuar rreth baterive të montuara në dysheme, të cilat do të pajisen me pajisje për mbushje të shpejtë 800V.

Edhe më herët u njoftua se motorët elektrikë EMA do të ofronin një efikasitet prej rreth 4-4,5 milje për kWh. Kjo do të thotë se Velar dhe shokët e tij të përmasave të ngjashme duhet të kenë potencialin e udhëtimit në distanca të gjata të paraardhësve të tyre SUS.

Velar i ri do të jetë një moment kyç në evolucionin e markës Range Rover. Si pjesë e rinovimit të kompanisë, JLR do të ndajë linjat e saj të produkteve në katër familje kryesore – Jaguar, Defender, Discovery dhe Range Rover – në një përpjekje për të theksuar pozicionimin e tyre të veçantë dhe për të nxitur një ndjenjë më të fortë lidhjeje midis niveleve të larta. flamurët dhe modelet e nivelit fillestar.

Për këtë qëllim, Velar elektrik pa dyshim do të marrë stilin dhe frymëzimin teknik të qartë nga Range Rover, por si makina aktuale, do të jetë shumë më e vogël dhe më e përballueshme për sa i përket çmimit. Velar do të duhet të japë atë që drejtori i programit të automjeteve Nick Collins i quajti kohët e fundit “vlera të vërteta të Range Rover” siç mishërohet nga modeli aktual i flamurit. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Auto
Cybertrucku

Cybertrucku "fluturon" pasi niset nga pika 0 derisa priste në trafik

Auto
Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Auto
“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

Auto
Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Prishtina Mall
Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Auto
Kalo në kategori