LAJMI I FUNDIT:

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Amerikania Tiesha Sanders ka shpërndarë në Facebook një problem matematiko në dukje të thjeshtë, të cilit vajza e saj 6-vjeçare Summer iu përgjigj gabimisht dhe që shpejtë u bë virale.

Detyra kërkon të ndani numrin 27 në dhjetëshe dhe njëshe, dhe më të përgjigjeni sa njësi janë gjithsej, transmeton Telegrafi.


Vajza e zgjidhi saktë pjesën e parë të detyrës, duke shkruar numrat 2 dhe 7 në fushat boshe, domethënë duke e ndarë numrin në dy dhjetëshe dhe shtatë njëshe.

Megjithatë, vajza është përgjigjur gabimisht në pjesën e dytë të detyrës, duke shkruar, bazuar në pjesën e parë, se numri 27 ka shtatë njësi.

Nëna vendosi të pyeste me një shënim në flete mësuesin, se çfarë gabimi kishte vajza e saj.

“Përshëndetje, kjo është matematika e re që po na detyrojnë të mësojmë. Përgjigja është 27, që do të thotë 27 njësi. Detyra duhet të tregojë se si 2 dhjetëshe dhe 7 njësi janë të barabarta me 27 njësi”, u përgjigj mësuesi.

Përgjigja e tij ngatërroi jo vetëm prindërit e vajzës, por edhe përdorues të shumtë të Facebook-ut, të cilët u habitën nga përgjigja e saktë, dhe pohojnë se pjesa e parë e detyrës nuk është në përputhje me të dytën dhe kështu vetëm sa i huton më tej nxënësit. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Fun
Skena e filmuar diku në Kroaci bëri të qeshnin të gjithë në Ballkan, duhet të shihni se çfarë po bëjnë këta djem

Skena e filmuar diku në Kroaci bëri të qeshnin të gjithë në Ballkan, duhet të shihni se çfarë po bëjnë këta djem

Fun
Familja përdori një dron për të gjetur qenin e tyre të humbur - e gjejnë në mesin e ‘një tufe grabitqarësh’

Familja përdori një dron për të gjetur qenin e tyre të humbur - e gjejnë në mesin e ‘një tufe grabitqarësh’

Interesante
Gruaja 59 vjeçare shënon rekord të ri botëror për qëndrimin më të gjatë në pozicionin plank

Gruaja 59 vjeçare shënon rekord të ri botëror për qëndrimin më të gjatë në pozicionin plank

Interesante
Njeriu më i vjetër në botë ka një këshillë për një jetë më të gjatë

Njeriu më i vjetër në botë ka një këshillë për një jetë më të gjatë

Interesante
Diamanti i humb në brumin e biskotave - furra kërkon nga klientët të hanë biskotat me kujdes

Diamanti i humb në brumin e biskotave - furra kërkon nga klientët të hanë biskotat me kujdes

Fun
Kalo në kategori