LAJMI I FUNDIT:

Princi i kurorës saudite i përgjigjet Bidenit pasi ky i fundit e konfrontoi për rastin e Khashoggit

Princi i kurorës saudite i përgjigjet Bidenit pasi ky i fundit e konfrontoi për rastin e Khashoggit

Sundimtari de faktor i Arabisë Saudite, princi i kurorës Mohammed bin Salman, iu kundërpërgjigj presidentit amerikan Joe Biden, pasi ky i fundit e konfrontoi atë për vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi në vitin 2018 gjatë një takimi mes dy liderëve të premten, sipas një burimi të njohur me këtë çështje.

Në takim, bin Salman, i njohur gjithashtu si MBS, mohoi përgjegjësinë për vrasjen e Khashoggit në konsullatën e mbretërisë në Stamboll. Biden tha se ai tregoi se nuk ishte dakord me të, bazuar në vlerësimet e inteligjencës amerikane, sipas burimit, transmeton Telegrafi.

Në përgjigje të Bidenit që ngriti çështjen e Khashoggit, princi i kurorës përmendi abuzimin seksual dhe fizik të të burgosurve në burgun Abu Ghraib të Irakut nga personeli ushtarak amerikan dhe vrasjen në maj të gazetares palestinezo-amerikane Shireen Abu Akleh në Bregun Perëndimor të pushtuar si incidente që reflektuan keq në SHBA, tha burimi.

Ministri i Shtetit saudit për Punët e Jashtme Adel al-Jubeir i bëri jehonë ndjenjës në një intervistë me Wolf Blitzer të CNN menjëherë pas përfundimit të takimit, pjesë e të cilit ishte Jubeir.

“Ne hetuam, dënuam dhe siguruam që kjo të mos ndodhë më”, tha Jubeir kur u pyet për vrasjen e Khashoggi-t. “Kjo është ajo që bëjnë vendet. Kjo është ajo që bëri SHBA kur u krye gabimi i Abu Ghraib”.

Burgu i Abu Ghraib ishte një qendër paraburgimi e Ushtrisë Amerikane për irakianët e kapur që nga fillimi i pushtimit të SHBA-së në Irak në vitin 2003 deri në mbylljen e burgut në 2006. Në vitin 2004, u zbuluan një turmë me imazhe grafike nga burgu, që përshkruanin torturën dhe abuzimin seksual të të burgosurve irakianë nga personeli ushtarak amerikan. Njëmbëdhjetë ushtarë amerikanë u dënuan për krime në lidhje me skandalin.

Gazetarja e njohur e Al Jazeera-s, Abu Akleh u qëllua për vdekje gjatë një sulmi ushtarak izraelit në qytetin e pushtuar të Jeninit në Bregun Perëndimor. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Evropa
Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Evropa
Kalo në kategori