Princi Harry pranon se ka ende pikëpyetje në lidhje me vdekjen tragjike të nënës së tij, Princeshës Diana.

Duka i Sussex – i cili ishte vetëm 12 vjeç kur vdiq në 1997 – e bëri zbulimin gjatë intervistës së tij të parë televizive pas publikimit të pjesëve shpërthyese nga libri i kujtimeve të tij “Spare”.

“Ka shumë gjëra që janë të pashpjegueshme”, i tha ai Tom Bradby ndërsa diskutonte vdekjen e Dianës në një intervistë të ulur në ITV që u transmetua të dielën (8 janar).

Harry sqaroi, megjithatë, se ai nuk “e shihte vërtetë pikën” e hapjes së një hetimi tjetër pas vitesh shqyrtimi të çështjes.

Reklama

Ai gjithashtu kujtoi se kishte parë fotot e frikshme nga vendi i ngjarjes menjëherë pas vdekjes së nënës së tij, për t’u përpjekur të kuptonte se çfarë kishte ndodhur.

Reklama

Harry tha se kujtonte se kishte parë paparacët në dritare duke bërë foto ndërsa Diana po vdiste, në vend që ta ndihmonte.

“Nuk mund ta kuptoja vdekjen e saj”, pranoi ai.

Duke e krahasuar vdekjen e Dianës me frikën e fundit për jetën e tij, Harry tha se ishte “me të vërtetë i tmerruar për atë që do të ndodhte” me të dhe gruan e tij Meghan Markle.

Foto: Getty Images

Reklama

Frika e ndërsjellë bëri që Duka dhe Dukesha e Sussex të largoheshin përfundimisht si anëtarë të lartë të familjes mbretërore dhe të zhvendoseshin në Kaliforni në vitin 2020.

Mes grindjeve të tyre të vazhdueshme me familjen mbretërore, Harry tha në intervistën e re se shpreson t’i rregullojë gjërat një ditë, veçanërisht me babanë e tij, Mbretin Charles III dhe vëllain e tij, Princin William.

Reklama

“Unë dua pajtim, por së pari duhet të ketë përgjegjësi”, tha ai, duke pretenduar se i ishte thënë nga disa anëtarë të familjes mbretërore se ai ishte “delirantë dhe paranojak”.

Diku tjetër në intervistë, babai i dy fëmijëve tha se “ka qarë vetëm një herë” për vdekjen e Princeshës Diana.

Reklama

Priceshë Diana u vra në tunelin Pont de l’Alma në Paris.

Foto: Getty Images

“Të gjithë e dinë se ku ishin dhe çfarë po bënin natën që vdiq nëna ime”, tha ai.

“Kam qarë një herë, në varrim. Unë hyj në detaje se sa e çuditshme ishte dhe se sa në fakt kishte njëfarë faji që ndieja, dhe mendoj se e ndjeu edhe William, duke ecur rreth e rrotull pallatit Kensington”, tha Harry.

Reklama

Harry kujtoi gjithashtu se si ishte të shtrëngonit duart e lagura të vajtuesve, të cilët ishin të përlotur për lajmin tronditës.

“Ishin 50 mijë buqeta me lule për nënën tonë dhe aty u shtrëngonim duart duke buzëqeshur. Nuk mund ta kuptonim pse duart e tyre ishin të lagura, por ishin të gjithë lotët që po fshinin”, tregoi ai.

Reklama

Foto: Getty Images

“Të gjithë menduan dhe ndiheshin sikur e njihnin nënën tonë dhe dy njerëzit më të afërt të saj, dy njerëzit më të dashur prej saj, nuk ishin në gjendje të tregonin asnjë emocion në atë moment”, u shpreh Princi.

Harry gjithashtu iu referua fëmijëve që ndan me Markle: Archie, 3, dhe Lilibet, 1.

“Unë nuk dua të jem një baba i vetëm”, tha ai, nga frika se historia do të “përsëritet”.

Reklama

“Dhe unë nuk dua që fëmijët e mi të kenë një jetë pa nënën apo babanë e tyre”, u shpreh Harry.

Intervista është e para nga një seri paraqitjesh që Harry do të bëjë këtë javë, përpara se “Spare” të dalë bë shitje në SHBA më 10 janar. /Telegrafi/