LAJMI I FUNDIT:

Prifti në Francë bekon bagëtinë dhe fushat nga aeroplani

Prifti në Francë bekon bagëtinë dhe fushat nga aeroplani

Një prift në Francë vendosi që nga aeroplani të bekojë bagëtinë dhe fushat. Prifti Pierre Hoan nga Moasak në jugperëndim të Francës, hipi në aeroplanin e vogël duke bekuar nga ajri bagëtinë dhe arat – një traditë që aplikohej prej dekadash.

“Në Moasak kam arritur në vitin 2016, por vitin e kaluar bujqit dhe fermerët më treguan se ekziston një lutje për rendiment – traditë për të cilën më herët nuk kam dëgjuar”, tha për France Press prifti francez, transmeton Telegrafi.

Lutjet e tilla të para në Francë datojnë nga shekulli i V-të. Bëhet fjalë për lutje që besohet se sjellin më shumë rendiment, por sot ajo është më e rrallë krahasur me vite më par.

I brengosur për gjenden që gjenden bujqit dhe fermerët pas një dimri të acartë dhe një verë shumë të nxehtë të paralajmëruar, Hoan me prejardhje nga Vietnami, vendosi të fluturoj me aeroplan dhe t’i bekojë tokat. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Ariu kishte vendosur të ndiqte drerin – biologu që kapi pamjet tregon se çfarë ndodhi në fund

Ariu kishte vendosur të ndiqte drerin – biologu që kapi pamjet tregon se çfarë ndodhi në fund

Interesante
Deshën ta plaçkitin duke mos e ditur se është police, hajnat pendohen – gruaja nga Buenos Aires iu kundërpërgjigjet me armë

Deshën ta plaçkitin duke mos e ditur se është police, hajnat pendohen – gruaja nga Buenos Aires iu kundërpërgjigjet me armë

Fun
12 fotografi të çuditshme dasme që me siguri do t'ju bëjnë të qeshni – ndoshta me zë të lartë

12 fotografi të çuditshme dasme që me siguri do t'ju bëjnë të qeshni – ndoshta me zë të lartë

Fun
Videoja mbresëlënëse e filmuar nga astronauti i NASA-s tregon një aurorë të gjelbër nga 250 milje mbi Tokë

Videoja mbresëlënëse e filmuar nga astronauti i NASA-s tregon një aurorë të gjelbër nga 250 milje mbi Tokë

Interesante
Politikani brazilian i bashkohet gabimisht takimit në internet ndërsa ishte ulur në tualet

Politikani brazilian i bashkohet gabimisht takimit në internet ndërsa ishte ulur në tualet

Virale
Momenti kur një anije gjigante përplaset për një varkë të vogël - pavarësisht britmave të peshkatarëve në Kanalin Anglez

Momenti kur një anije gjigante përplaset për një varkë të vogël - pavarësisht britmave të peshkatarëve në Kanalin Anglez

Fun
Kalo në kategori