LAJMI I FUNDIT:

Presidencialet në SHBA, në garë edhe një kandidat homoseksual

Presidencialet në SHBA, në garë edhe një kandidat homoseksual

Pas muajsh spekulime, kryebashkiaku 37-vjeçar i South Bend në Indiana, Pete Buttigieg, ka shpallur kandidaturën e tij për president të Shteteve të Bashkuara.

Reklama

Nëse ai arrin që të fitojë zgjedhjet e brendshme dhe të bëhej kandidat i demokratëve, do të bënte historinë.

Fillimisht, Buttigieg do të bëhej kandidati më i ri për president të SHBA-ve si dhe i pari që pranonte haptazi që është homoseksual.

Në videon ku shpalli kandidaturën, Buttigieg tha se do të ishte një rrugëtim emocionues dhe se vendimi për të kandiduar kërkoi guxim të madh.

Mbështetësit në Twitter u shprehën të ngazëllyer me kandidimin e kryebashkiakut 37-vjeçar, ndoshta ngaqë ai vjen edhe si një kandidat ndryshe nga fytyrat e njohura të demokratëve si Bernie Sanders, Elizabeth Warren dhe Kamala Harris.

Në mesin e atyre që mbështeten kandidimin e Buttigied ishin edhe shumë personazhe të njohura si Ellen DeGeneres.

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Një gjerdan i dhëmbëve Megalodon gjendet në rrënojat e Titanikut

Një gjerdan i dhëmbëve Megalodon gjendet në rrënojat e Titanikut

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Ukraina rrëzoi më shumë se 30 raketa dhe drone brenda natës – vijnë pamjet e fundit nga vija e frontit pranë Bakhmut

Ukraina rrëzoi më shumë se 30 raketa dhe drone brenda natës – vijnë pamjet e fundit nga vija e frontit pranë Bakhmut

Botë

"Një tragjedi me përmasa të mëdha": Në një luginë, policia meksikane ka gjetur 45 qese me mbetje njerëzore

Amerika
Kievi nën sulme, alarme për sulme ajrore gjithandej - këto janë zhvillimet e fundit rreth luftës në Ukrainë

Kievi nën sulme, alarme për sulme ajrore gjithandej - këto janë zhvillimet e fundit rreth luftës në Ukrainë

Botë
Kalo në kategori