Policia Federale e Australisë ka bërë të ditur se ka konfiskuar mbi 5 milionë doza të fentanilit, dërgesa më e madhe e opiodit që është kapur në vend.

Nga policia deklaruan se droga ishte fshehur në një makinë industriale, e njohur si torno, e cila arriti në Portin e Melbourne në dhjetor të vitit 2021 nga Kanadaja, raporton CNN.

Por ata nuk kishin nisur hetimet deri në muajin shkurt, kur zyrtarët e Forcës Kufitare të Australisë e kishin gjetur sasinë e drogës, e cila përfshinte 11.2 kilogram fentanil të pastër dhe 30 kilogram metamfetaminë, transmeton Telegrafi.

Fentanili është një qetësues që krijon varësi të madhe dhe 50 deri në 100 herë më i fuqishëm se morfina.

Reklama

“Është shumë e pazakontë që të gjejmë këtë lloj droge në Australi e cila nuk përfshihet në përdorim për qëllime mjekësore” tha të hënën gjatë një konference për medie komandanti në detyrë i policisë federale, Anthony Hall. “Sekuestrimi i 11 kilogramëve fentanil ka shkaktuar shqetësim të madh në komunitetin australian” shtoi ai ndër të tjera.

Reklama

Pakot e drogës të kapura nga autoritetet australiane

Sipas deklaratës për medie, më parë autoritet australiane kishin zbuluar vetëm dërgesa të vogla të fentanilit, prej 30 gramëve ose më pak, e cila në mënyre ilegale ishte importuar në vend.

Në konferencën e të hënës, komandanti i forcave kufitare James Watson theksoi rëndësinë e kapjes duke e pasur parasysh sasinë e fentanilit të zbuluar.

Reklama

“Zakonisht ne zbulojmë fentanil prej 1 gram ose më pak, por të zbulosh 11 kilogram fentanil të pastër, është diçka e jashtëzakonshme”, tha Watson, duke shtuar: “Unë e shoh këtë si një akt total bastard”.

Kur u pyet se pse njoftimi u bë tash, disa muaj pasi që ishte kapur dhe identifikuar droga, Hall tha se njëra nga qëllimet kryesore ishte “paralajmërimi i komunitetit për rrezikun që shkakton fentanili”. /Telegrafi/

Reklama