LAJMI I FUNDIT:

Pezullohet Shefi i Policisë Haki Çako për shkak të pajisjes së përgjimit

Pezullohet Shefi i Policisë Haki Çako për shkak të pajisjes së përgjimit

Prokuroria e Përgjithshme ka njoftuar paraditen e sotme se drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Haki Çako është pezulluar nga detyra në lidhje me hetimin mbi pajisjen e përgjimeve.

Përmes një komunikate, organi qendror i akuzës bën me dije se, Çako akuzohet për shpërdorim detyre, pasi nuk ka marrë masa për të siguruar hyrjen dhe administrimin e kësaj pajisjeje, e cila ka hyrë në vendin tonë pa iu nënshtruar kontrollit doganor dhe pa autorizimin përkatës të kryeprokurorit.


Gjithashtu, “Çako ka mohuar që kjo pajisje të mund të jetë përdorur për përgjime të paligjshme”, vijon komunikata zyrtare e prokurorisë.

Ndërkohë, prokuroria ka urdhëruar masën e sigurisë “arrest shtëpie” për drejtorin e Forcave Operacionale të Policisë së Shtetit, Artion Duka dhe për specialistin Ention Xhelilaj.

“Dy zyrtarët akuzohen për veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës dhe nga hetimet rezulton se në dy raste pajisja është lëvizur nga specialisti Ention Xhelilaj”, vijon njoftimi zyrtar.

Prokuroria e Tiranës po vijon hetimet mbi këtë rast, “për të provuar ndër të tjera edhe zyrtarë të tjerë të lartë që mund të jenë përfshirë në veprimtarinë e dyshuar si të paligjshme të përgjimeve”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Politikë
“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

Lajme
Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Lajme
Ish-luftëtari i UÇK-së, Remzi Shala në rigjykimin për krime lufte: Nuk jam fajtor

Ish-luftëtari i UÇK-së, Remzi Shala në rigjykimin për krime lufte: Nuk jam fajtor

Drejtësi
Haradinaj: Institucionet e rendit dhe ligjit na e kthyen besimin te shteti

Haradinaj: Institucionet e rendit dhe ligjit na e kthyen besimin te shteti

Siguri
INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

Drejtësi
Kalo në kategori