Një prej problemeve më të mëdha me të cilin po përballet shoqëria moderne amerikane, janë të shtënat nëpër shkolla.

Kritikët e rregullave liberale amerikane sa i përket posedimit të armëve, konsiderojnë se qasja e lehtë në armë është shkaktari dhe “fajtori” kryesor për sulmet që po ndodhin nëpër shkolla, transmeton Telegrafi.

E sulmi më vdekjeprurës që kishte ndodhur në SHBA, është ai i 18 majit të vitit 1927, kur Andrew Kehoe me vënien dhe aktivizimin e një bombe, kishte vrarë 38 nxënës dhe gjashtë të rriturve në një shkolle fillore në Bath Toënship të Michigan.

Autori i sulmit në Teksas i kishte dërguar shokut fotografi të armëve dhe municionit, ishte futur klasë me klasë dhe kishte shtënë mbi nxënësit   Autori i sulmit në Teksas i kishte dërguar shokut fotografi të armëve dhe municionit, ishte futur klasë me klasë dhe kishte shtënë mbi nxënësit  

Pas kësaj Kehoe vrau edhe gruan e vet, i vuri flakën fermës dhe krejt në fund kreu vetëvrasje – duke aktivizuar një bombë brenda veturës.

Reklama
Reklama

Seung Hiu Cho, i lindur në Korenë e Jugut kreu sulmin më 16 prill të vitit 2007 në Universitetin Virginia Tech, ku vrau 32 persona dhe plagosi 17 tjerë.

Konsiderohet si sulmi më vdekjeprurës i këtij lloji në historinë moderne të Shteteve të Bashkuara. Cho kishte kryer vetëvrasje pasi që policia ishte futur në ndërtesën ku ai ishte barrikaduar.

Pas vrasjeve masive në Teksas, Joe Biden me një fjalim emocionues i drejtohet popullit amerikan Pas vrasjeve masive në Teksas, Joe Biden me një fjalim emocionues i drejtohet popullit amerikan

Adam Lanz, 20-vjeç, gjatë 14 shkurtit të vitit 2012 në shkollën fillore Sandy Hook në Connecticut, vrau 20 fëmijë të moshës nga 6 deri në 7-vjeç, sikurse edhe gjashtë tjerë të rritur që ishin punonjës të shkollës. Sulmin e filloi pasi vrau të ëmën e pas sulmit masiv – kreu vetëvrasje

Reklama

E vrasjet e djeshme në shkollën fillore Robb në jug të Teksasit, janë të katërtat më vdekjeprurëse në historinë amerikane. Salvador Ramos, 18-vjeç, vrau 19 nxënës dhe dy të rritur. Megjithatë edhe ai e pësoi me jetë pas intervenimit të policisë.

Reklama
Zbulohet identiteti i njërës prej mësueseve që u vra brenda shkollës fillore në Teksas, dha jetën duke mbrojtur fëmijët Zbulohet identiteti i njërës prej mësueseve që u vra brenda shkollës fillore në Teksas, dha jetën duke mbrojtur fëmijët

Në shkollën Marjory Stoneman Douglas, 19-vjeçari Nicolas Cruz vrau 17 persona dhe plagosi 17 tjerë. Cruz ishte ish-nxënës i kësaj shkolle. Pas kryerjes së sulmit u largua nga shkolla megjithatë u arrestua një orë më vonë në Coral Springs. Gjykimi i tij pritet të fillojë më 27 qershor të këtij viti. /Telegrafi/