LAJMI I FUNDIT:

Përzierja çudibërëse e sodës së bukës dhe e vajit të ricinit: Kallot e dhembshme zhduken nga shputat!

Përzierja çudibërëse e sodës së bukës dhe e vajit të ricinit: Kallot e dhembshme zhduken nga shputat!

Nëse tashmë ju është shfaqur ndonjë kallo, është e rëndësishme që menjëherë ta sanoni

Reklama

Kallot e dhembshme në thembra apo gishta na “vijnë sikur rebelim” i këmbëve me rastin e zbathjes së shpejtë të këpucëve.

Për ta penguar shfaqjen e kallove, më së miri është të blini silikon dhe t’i vendosni aty ku shputat janë më të ndjeshme.

Nëse tashmë keni ndonjë kallo, është me rëndësi që menjëherë ta sanoni, transmeton Telegrafi.

Mbushni një legen me ujë të ngrohtë dhe qitni në të sodë buke, mbani këmbët në ujë 15 minuta, derisa lëkura të zbutet. Pastaj njomni pak pambuk në vajin e ricinit, vendoseni në kallo dhe ngjiteni me flaster.

Më mirë do të jetë që me pambukun në kallo ta kaloni tërë natën, ndërkaq në mëngjes sërish lyeni me vaj.

Përsëriteni tretmani derisa lëkura të shërohet tërësisht. /Telegrafi/