LAJMI I FUNDIT:

Përurohet monumenti “Nënë Tereza”, Shima e sjell në Aeroportin e Rinasit

Përurohet monumenti “Nënë Tereza”, Shima e sjell në Aeroportin e Rinasit

Një tjetër monument ju shtua aeroportit më të madh ndërkombëtar në Shqipëri. Është shtatorja e shenjtores shqiptare “Nënë Tereza” e punuar me mjeshtëri nga skulptori Ilirian Shima.

Realizimin e kësaj vepre, skulptori është munduar ta zbërthejë më shumë elegancë për më shumë se një dekadë.


Për artistin, Shima kjo skulpturë është një nga veprat më domëthënëse pasi lidhet drejtëpërdrejtë me figurën e shenjtores “Nënë Tereza”.

25 prilli daton me 30-vjetorin e vizitës historike të Papës, Shën Gjon Palit II në Shqipëri, i cili u prit nga Nënë Tereza. /rtsh/

Në trend Lajme

Më shumë
KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

Siguri
Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Lajme
Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Lajme
Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Sociale
Gërvalla në Uashington: Kosova e përkushtuar për NATO dhe BE, Serbia kërcënim për rajonin

Gërvalla në Uashington: Kosova e përkushtuar për NATO dhe BE, Serbia kërcënim për rajonin

Lajme
Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Lajme
Kalo në kategori