Pas një fillimi tronditës, shpirti brenda kësaj skuadre vazhdimisht ka shkuar duke u rritur.

Duke parë reagimin e Yussuf Poulsen në tribuna pasi Kasper Dolberg, rivali i tij i drejtpërdrejtë për një vend në formacionin startues, shënoi kundër Uellsit tha gjithçka.

Lojtarët janë aty për njëri-tjetrin dhe askush nuk vë në dyshim që ekipi vjen përpara individit. Të gjithë lojtarët e dinë se ata janë “një pjesë e diçkaje më të madhe”, siç thotë motoja e Shoqatës Daneze të Futbollit.

Duke ditur që shokët e tu të ekipit të mbështesin, pavarësisht se çfarë bën ndryshimin. Kjo është mënyra se si lojtarët e Danimarkës kanë arritur në gjysmëfinale, dhe pse ata ende mund të shkojnë më tej.

Njeriu i 12-të

Reklama

Shumë ekipe në Euro 2020 mund të kërkojnë mbështetje mbresëlënëse, por mbështetja për këtë ekip të Danimarkës ka qenë si asgjë që është parë ndonjëherë.

Reklama

Sa herë që ata luajnë, koha stopon në vend. Tani për tani, koha e vetme në dispozicion për një vaksinim kundër COVID-19 në Danimarkë është kur fillon ndeshja.

‘Roliganët’ danezë – fjalë për fjalë ‘huliganë paqësorë’ – pushtuan stadiumin “Parken Stadium” kur Danimarka luajti në shtëpi gjatë fazës së grupeve dhe solli pasionin e tyre në Amsterdam dhe madje edhe në Bakun e largët në rrethin e eliminimit direkt.

Damsgaard dhe Danimarka ëndërrojnë gjëra të mëdha

Ndërkohë përsëri në shtëpi, duket sikur çdo shesh i vogël apo salla lokale të fshatit janë kthyer në një objekt shikimi publik në ditët e ndeshjes dhe trafiku ka qëndruar i bllokuar në rrugët e qytetit me orë të tëra, ndërsa tifozët dalin për të festuar në rrugë.

Reklama

Martin Braithwaite e shprehu më së miri pas fitores në çerekfinale kundër Republikës Çeke: “Do të doja të isha [në Sheshin e Kopenhagës]! Do të doja të isha pjesë e tij”.

Reklama

Danimarka vazhdon të jetë edhe më e fortë

Hydra, si mit grek – ishte një gjarpër me nëntë koka; sa herë që një armik priste një nga kokat e tij, dy të tjerë rriteshin nga plaga e freskët. Është një histori që ka rikthyer vazhdimisht kur është menduar për ekipin kombëtar gjatë Euro 2020.

Pas incidentit shokues të Christian Eriksen, Danimarka humbi lojtarin e tyre më të mirë dhe udhëheqësin e tyre në ekip. Në mungesë të tij, 21-vjeçari Mikkel Damsgaard – lojtari më i ri në skuadër – është zhvilluar për të mbushur atë boshllëk të madh.

Reklama

Kur Poulsen dhe Daniel Wass u përjashtuan për në rrethin e 1/8 së finales, Kasper Dolberg dhe Jens Stryger morën përgjegjësitë. Kur energjia e Thomas Delaney është bosh, Christian Nørgaard futet për ta zëvendësuar atë në përsosmëri. Formacioni startues është i shkëlqyeshëm, por lojtarët rezervë vazhdojnë ta çojnë Danimarkën në një nivel të ri.

Reklama

Ne anën tjetër…

Danimarka ka shënuar në çdo ndeshje që nga takimi i tmerrshëm hapës me Finlandën. 11 golat e shënuara janë tashmë një rekord kombëtar në Kampionatin Evropian, por ata janë gati të përballen kundër një skuadre angleze që nuk ka pësuar asnjë gol gjatë kësaj gare.

Kalimi në finale do të thoshte thyerja e mbrojtës së Tre Luanëve (ose ballafaqimi me skuadrën e Gareth Southgate në penallti nëse rezultati është 0-0) dhe nuk mund të përjashtohet se Danimarka mund ta bëjë këtë. /Telegrafi/