LAJMI I FUNDIT:

Përse asnjëherë nuk bën t’i zbathni këpucët në aeroplan

Përse asnjëherë nuk bën t’i zbathni këpucët në aeroplan

Nëse ju bie të udhëtoni shpesh me aeroplan, ose të paktën keni udhëtuar një herë në jetën tuaj, me siguri se e keni vërejtur që janë disa pasagjerë të cilët posa të rehatohen në karrige i zbathin këpucët.

Reklama

Por, siç thonë ekspertët, kjo është një gjë shumë e rrezikshme për ta bërë. Përse?

Përveç se e mbushni aromë tërë kabinën, këpucët janë esenciale gjatë një emergjence, pavarësisht se kjo nuk është pjesë e informacioneve të sigurisë gjatë udhëtimit, transmeton Telegrafi.

Gjatë një emergjence të çfarëdoshme, sipërfaqja e papërshtatshme dhe pengesat e ndryshme do t’jua bllokojnë rrugën gjatë daljes.

Pra, nëse nuk i keni këpucët mbathë, ju do ta keni të vështirë të dilni nga aeroplani, por edhe pasi të dilni.

Imagjinoni sikurse ka ndodhur një aksident i çfarëdoshëm (larg qoftë) dhe ju duhet të ecni në një sipërfaqe të mbuluar me xhama, zjarr dhe copëza metali.

Mos harroni se disa sekonda vonesë për t’i mbathur prapë këpucët mund të jetë çështje jetë a vdekje.

Prandaj, herën tjetër që planifikoni të udhëtoni me aeroplan, gjithmonë mbani këpucët mbathë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
Njerëzit pretendojnë se ‘metoda skandinave e gjumit’ i shpëton martesat dhe marrëdhëniet e tyre: Nuk ka më zënka në shtrat

Njerëzit pretendojnë se ‘metoda skandinave e gjumit’ i shpëton martesat dhe marrëdhëniet e tyre: Nuk ka më zënka në shtrat

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
A e dini pse ora e mësimit në shkollë zgjat 45 minuta?

A e dini pse ora e mësimit në shkollë zgjat 45 minuta?

Stil
Muzika mund të jetë alternativë ndaj medikamenteve në reduktimin e ankthit

Muzika mund të jetë alternativë ndaj medikamenteve në reduktimin e ankthit

Lifestyle
Kalo në kategori