Sezoni turistik veror tashmë ka filluar, ndërsa qytetarët janë në kërkim të aranzhmaneve më të favorshme për pushime verore. Përveç rivierës shqiptare, për qytetarët e Kosovës desitinacion për pushimet e verës mbetet edhe riviera turke.

Që nga qyteti i Antalyas e deri në bregdetin jugor të Turqisë në Kemer, riviera turke është e pasur përplot me plazhet e bukura të shoqëruar nga hotele të mëdha.

Telegrafi përgjatë pesë ditëve nga 16 deri më 21 maj në bashkëpunim me agjencinë Max Travel kanë vizituar disa nga resortet që tashmë kanë hapur dyert për pushuesit anë e kënd botës por edhe për kosovarët.

Gjatë qëndrimit tonë në rivierën turke, numri i turistëve në shumë prej resortëve ishte i madh. Nga ambienti luksoz, ushqimi i llojllojshëm e deri te pishinat e mëdha dhe plazhet e bukura, shumë resorte në rivierën turke ua ofrojnë të shijoni këtë mundësi.

Për herë të parë në Antalya me business class Për herë të parë në Antalya me business class

Alanya, Antalya, Belek, Side, Kemer janë disa nga vendet bregdetare që këtë vit për të gjithë ata që kanë vendosur t’i kalojnë pushimet në Turqi. Pavarësisht situatës me pandeminë shumë resorte në këto vende tashmë kanë bërë gati çdo gjë që sezoni i verës të jetë e mbushur me turistë, dhe që ata që zgjedhin të kalojnë ditët e ngrohta të verës në këto resorte të ndahen të kënaqur me shërbimin.

Edon Abdullahu-Max Travel

Njëri nga themeluesit e Max Travel, Edon Abdullahu ka treguar për Telegrafin se çmimet për këtë verë janë të volitshme.

“Çmimet janë të favorshme, ku shumë hotele kanë zbritje ekskluzive dhe në disa prej tyre zbritjet shkojnë deri në 60% për muajin qershor”, u shpreh Abdullahu.

Ai tregoi se risia që Max Travel sjell këtë verë janë edhe fluturimet direket nga Prishtina për në Antalya dhe Bodrum me kompaninë e njohur turke të fluturimit Turkish Airlines ku këtu hynë edhe fluturimi business class.

ALANYA

Alanya është një qytet turistik në bregdetin qendror të Mesdheut të Turqisë. Plazhet e tij të gjëra të mbushura me hotele përfshijnë Plazhin e Kleopatrës. Bare, restorante dhe hotele të shumta mund ti gjeni përgjatë plazheve, ndërsa në brendësi të qytetit keni pazaret dhe vendet e muzikës live që ofrojnë një përvojë më autentike. Telegrafi në bashkëpunim me Max Travel ua propozon këto hotele për t’i kaluar pushimet e që gjenden në zonën e Alanyas.

1. Long Beach Hotel

Long Beach është 20 km nga qyteti Alanya, në zemrën e bregdetit Mesdhe, 90 km nga aeroporti ndërkombëtar i Antalyas dhe 60 km nga aeroporti i Alanya / Gazipaşa. Hotelet Long Beach janë themeluar në një sipërfaqe totale prej 100.000 m2. Ndërtesa kryesore përbëhet nga vila dhe shtëpi. Shërben si një koncept Ultra All Inclusive që ofron një atmosferë të shkëlqyer për pushimet familjare.

2. Aria Resort

Hotel Aria Resort & Spa ndodhet në qytetin e Alanya-Konaklı, në rivierën turke. Ajo u ofron një atmosferë mahnitëse me mikpritjen turke duke ju ofruar shumë kujtime të bukura nga pushimet. Ky resort përmban një restorant, një pishinë të hapur sezonale dhe një palestër. Duke folur gjermanisht, rusisht, anglisht dhe turqisht në pritje, stafi është i gatshëm të ndihmojë në çdo kohë të ditës. Aeroporti më i afërt është Gazipasa, 57 km nga hoteli.

3. Eftalia Ocean

Resorti Eftalia Island përbëhet prej tri hoteleve (Eftalia Ocean, Eftalia Marin dhe Eftalia Aqua) ku që të tri hotelet kanë qasje direket në super aqua parkun me gjatësi prej 1km, me shumë pishina, rrëshqitëse, klub nate, plazh dhe bare e restaurante me një përparësi shtesë ku në hotel akomodohen falas fëmijët deri në moshën 14 vjet duke krijuar një parajsë të vërtetë për fëmijë. Resorti funksionin me shërbimin Ultra All Inclusive, gjendet në Alanya dhe koha e transferit nga aeroporti në hotel është 1 orë e 30 minuta.

4. Numa Bay

Numa Bay Exclusive Hotel ndodhet në Alanya. Ndërtesa kryesore e hotelit është e frymëzuar nga format moderne dhe ngjyrat e qytetit mesdhetar Alanya. Hoteli nxjerr rehati luksoze me pesë yje dhe i rrethuar nga pamje të gjelbërta që shtrihen në vendndodhjen private të plazhit. Numa Bay Exclusive ofron një kuzhinë të pasur gjithëpërfshirëse të hapur me zgjedhje vegane dhe tre Restorante opsionale A la Carte (meny e plotë). Aeroporti më i afërt është Aeroporti i Gazipasa, 63 km nga Numa Bay Hotel. Mundësitë janë të pafundme në Numa Bay Exclusive.

ANTALYA

Antalya është një qytet turistik turk me një Port të Vjetër të mbushur me jahte dhe plazhe të shoqëruara nga hotele të mëdha. Është një portë hyrëse në rajonin jugor të Mesdheut të Turqisë, i njohur si Bregu i Bruzës për ujërat e tij të kaltër. Bregdeti përmban plazhe të panumërta të lezetshme, me hotele dhe restorante që i përshtaten të gjitha buxheteve.

Njëri nga hotelet që ne propozojmë për ju në këtë rrethinë, është Titanic Mardan Palace.

1. Titanic Mardan Palace

Ky hotel përmbanë një nga pishinat më të mëdha në Evropë dhe ka 8 restaurante A la Carte. Titanic Mardan Palace ofron një zonë private plazhi dhe dhoma luksoze të pajisura me komoditetet Hermes. Pishina e hapur ka një akuarium të veçantë në qendër dhe burime. Restorante të ndara i kushtohen kuzhinave autentike ruse, franceze, tajlandeze, japoneze dhe mesdhetare. Restoranti kryesor shërben çdo vakt. Qendra e Antalyas është vetëm 15 km larg dhe mund të arrihet në vetëm 20 minuta me makinë.

SIDE
Side është një qytet turistik në bregdetin jugor të Mesdheut të Turqisë. Një qytet antik port, është i njohur për plazhet e gjata dhe rrënojat Greko-Romake. Side ofron rrugë piktoreske, të ngushta dhe kopshte të bukura ndërsa plazhet e gjata dhe të bardha të bëjnë ta duash notin. Ne ju propozojmë këto hotele për t’i kaluar pushimet e juaja verore në Side:

1. Diamond Premium

Diamond Premium Hotel & Spa është vendi ku ngjyra e kaltër dhe e gjelbër e Mesdheut takohen në bukurinë unike në Side. Nga dhomat unike me pamje nga mali dhe kopshti e deri te suita të larta të rehatshme dhe dhomat e familjes, cilado qoftë zgjedhja juaj është luksi, komoditeti dhe argëtimi që do të ofrohen gjatë pushimeve tuaja të pazëvendësueshme në Diamond Premium Hotel & Spa. Hoteli ndodhet 7 minuta më këmbë nga plazhi i tij privat. Hoteli ka një sauna dhe palestër, dhe të ftuarit mund të shijojnë një vakt në restorant ose një pije në bar. Aeroporti i Antalyas është 70 km larg hotelit.

2. Riolavitas
Riolavitas Spa & Resort ofron strehim në zonën Titreyengol ku mund të shijoni flladin mesdhetar relaksues, 7 km nga qyteti antik i Sides. Ky resort ka një zonë private plazhi, pajisje për sporte ujore dhe pishinë. Çdo dhomë në këtë hotel është me ajër të kondicionuar dhe është e pajisur me një TV të sheshtë. Ju mund të shijoni shumëllojshmëri të ushqimeve dhe pijeve gjatë gjithë kohës. Hoteli ofron shërbime SPA dhe Ëellness si masazh, banjë me baltë, programe detoksi, terapi kundër plakjes dhe hamame. Aeroporti më i afërt është Aeroporti i Antalyas i cili gjendet vetëm 69 km larg nga hoteli.

3. The Sense De Luxe

The Sense De Luxe ndodhet në një hapësirë prej 38 mijë e 500 metra katrorë. Në një mjedis ku jeta moderne dhe historia e pasur janë të ndërthurura me një pamje të thellë mesdhetare. Hoteli është ndërtuar në vitin 2014 dhe posedon 374 dhoma me një dizajn inovativ. Porti i Sides është 4 km larg hotelit kurse Aeroporti i Antalyas është 70 km larg.

BELEK
Belek është një qytet në bregdetin jugor të Mesdheut të Turqisë, i njohur për plazhet, llixhat termale dhe kurset e golfit. Ka plazhe shumë të pastra, me rërë të bardhë të rrethuar nga pyje me pisha.
Më poshtë po ua sjellim disa nga hotelet e shumta që ndodhën në këtë zonë bregdetare e të cilat i vizituam së bashku me agjencinë Max Travel.

1. Xanadu Resort

Xanadu Resort në Belek, ofron shërbime me cilësi të lartë për pushime për mysafirë nga shumë vende nga e gjithë bota. I vendosur në mënyrë ideale në Qendrën e Turizmit në Belek në bregun Mesdhetar, ky hotel me pesë yje ofron një përvojë turistike “High Class – All Inclusive”. Duke shfaqur një arkitekturë unike, pishina të stilit antik dhe amfiteatër, ky hotel me 5 yje ofron shërbim gjithëpërfshirës, ambiente të shumta të brendshme dhe të jashtme, dhe një klub për fëmijë. Posedon hapësirë të veçantë për fëmijë “Kids World”, foshnje dhe adoleshentë nga 1 deri në 16 vjeç me zona me aktivitete të brendshme dhe të jashtme. Qendra e qytetit të Antalyas është 50 km larg dhe qendra e qytetit Belek është 5 km. Aeroporti më i afërt është Aeroporti i Antalyas, 40 km larg.

2. Kempinski
I vendosur në pjesën e përparme të plazhit të Belekut, Kempinski Hotel The Dome përmban modelin e stilit Selxhuk me dekorime të hollësishme. Hoteli ofron pishina të brendshme dhe të jashtme, një plazh me rërë private me një skelë dhe një qendër luksoze SPA. SPA ofron një shumëllojshmëri të trajtimeve, masazheve dhe shërbimeve për relaksimin përfundimtar. Opsionet e darkës variojnë nga specialitetet turke deri në kuzhinën ndërkombëtare. Restorantet dhe baret kanë tarraca me pamje mahnitëse mbi detin Mesdhe dhe malet e Demit. Kempinski Hotel Dome ndodhet 25 km larg nga Aeroporti i Antalyas. Parkim privat në vend është në dispozicion pa pagesë.

KEMER
Kemer është një vend bregdetar në bregdetin jugor të Mesdheut të Turqisë. Është e njohur për plazhet e saj me guralecë dhe marinën e madhe. Qyteti mbështetet nga pyjet me pisha të Parkut Kombëtar Olympos Beydağları, ku teleferikët drejtohen në majën e Malit Tahtalı. Për të gjithë ju që preferoni që pushimet ti kaloni në Kemer, ne ju rekomandojmë këto dy hotele.

1. Sherwood Exclusive Kemer

Sherwood Exclusive Kemer është i vendosur në destinacionin e famshëm të pushimeve Kemer, në rrëzë të Maleve të Demit dhe në bregdetin spektakolar të Mesdheut. Një vend i mrekullueshëm i cili përfshin shërbimin Ultra All Inlusive “Exclusive Concept” duke përfshirë vaktet në të gjitha restorantet dhe pijet e tij të zgjedhura. Mysafirët mund të shijojnë specialitete turke, italiane, kineze ose peshku në restorantet A la Carte. Baret shërbejnë një shumëllojshmëri të pijeve dhe pijeve gjatë gjithë ditës. Qendra e qytetit të Antalyas është 40 km dhe Aeroporti i Antalyas është 45 km.

2. Asteria

Asteria Kemer Resort ofron pajisje luksoze SPA dhe një pishinë të hapur me pamje nga Mesdheu. E vendosur në Çamyuva, ajo përmban dekor elegant dhe palma të brendshme. Mysafirët mund të zgjedhin midis objekteve të ndryshme SPA, duke përfshirë një pishinë të brendshme, hamamin tradicionale dhe sauna. Asteria Kemer Resort ofron një sërë opsionesh ngrënieje, duke përfshirë Palm Restorantin në stilin e bufesë dhe 5 restorante të ndryshme A la Carte (meny e plotë). Dolphin Bar ofron ushqime, ndërsa Klubi Monkey përmban një kat vallëzimi.
Asteria Kemer Resort është 10 km larg nga qendra e Kemerit. Aeroporti i Antalyas është një 1 orë larg. /Telegrafi/

Lidhur me ofertat dhe çdo informacion shtesë, kontaktoni në:
Tel: 038 754 754 ose 049 754 754
Ueb faqe: www.maxtravel.al
E-mail: info@maxtravel.al