LAJMI I FUNDIT:

Përbërësit e avokados që ndihmojnë në shëndet

Përbërësit e avokados që ndihmojnë në shëndet
(Foto: Pexels)

Avokadot janë një nga ushqimet më të shijshme, të pasura me ushqyese në planet.

Reklama

Një rishikim i botuar në 2020 në Frontiers in Nutrition zbuloi se konsumuesit e rregullt të avokados kanë konsum më të lartë të fibrave, vitaminave E dhe K, magnezit dhe kaliumit se të tjerët.

Konsumoni avokado për të zvogëluar rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare
Lexo po ashtu Konsumoni avokado për të zvogëluar rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare
(Foto: Pexels)

Siç transmeton rtsh.al, një avokado e plotë ofron lëndët ushqyese të mëposhtme:

Kalori: 227 kalori, kryesisht nga 20 gram yndyrë të shëndetshme

Proteina: Pothuajse 3 gramë proteina

Karbohidratet: Rreth 12 gramë karbohidrate, që është mbi 30 për qind e objektivit ditor të fibrave

Folate: 30 për qind e vlerës ditore për folatin, vitaminat B janë përgjegjëse për metabolizmin e energjisë dhe prodhimin e qelizave të reja.

Ushqimet që ju ndihmojnë të mbani lëkurë rinore
Lexo po ashtu Ushqimet që ju ndihmojnë të mbani lëkurë rinore

Vitamina K: 36 për qind e vlerës ditore për vitaminën K, është e nevojshme për koagulimin e gjakut dhe shëndetin e kockave

Vitamina C: 20 për qind e vlerës ditore për vitaminën C, një antioksidant i tretshëm në ujë që mbështet shëndetin imunitar dhe ndihmon sintezën e kolagjenit për të nxitur shërimin e plagëve.

Vitamina E: 13 për qind e vlerës ditore për vitaminën E, një antioksidant i tretshëm në yndyrë që mbështet strukturën e qelizave.

Kaliumi: 20 për qind e vlerës ditore për kaliumin, një elektrolit që mbështet shumë reaksione kimike dhe funksione nervore, muskujve dhe zemrës

Magnezi: 10 për qind e vlerës ditore për magnezin, i klasifikuar si një mineral kryesor është thelbësor për reaksionet strukturore dhe kimike në trupin e njeriut.

(Foto: Pexels)

Ngrënia e yndyrave të shëndetshme ndihmon në zbrazjen e stomakut, gjë që ju mban të ngopur më gjatë se zakonisht dhe vonon rikthimin e urisë.

Mendimi se ngrënia e yndyrës ju bën të shtoni peshë është i gabuar. E vërteta është se ngrënia e yndyrave “të shëndetshme” është një strategji e zgjuar për humbjen e peshës.

Pastrojnë organizmin, forcojnë imunitetin dhe rigjenerojnë mëlçinë: 10 mbrojtësit e shëndetit
Lexo po ashtu Pastrojnë organizmin, forcojnë imunitetin dhe rigjenerojnë mëlçinë: 10 mbrojtësit e shëndetit