Lëkura rinore është e fortë, e shëndoshë dhe pa rrudha. Ajo kthehet dhe shërohet lehtësisht.

Reklama

Ndërsa plaket, lëkura e një personi humbet elasticitetin, një proteinë që lejon lëkurën të shtrihet dhe të rikthehet pa krijuar rrudha. Ndërsa kjo ndodh, shfaqen vija të holla dhe rrudha. Lëkura gjithashtu dëmtohet më lehtë.

Avokado është plot me acide yndyrore të shëndetshme, acid folik, omega-3 dhe yndyrna të pangopura, dhe antioksidantë, si vitaminat A, C, E, K, B dhe folate.

Për lëkurë të shndritshme dhe të zhdërvjellët, ekspertët rekomandojnë të hani ushqime të pasura me antioksidantë, pasi këto neutralizojnë radikalet e lira që përndryshe do të shkaktonin stres oksidativ në lëkurë.

Ngrënia e këtij ushqimi mund të shkrijë dhjamin e barkut Ngrënia e këtij ushqimi mund të shkrijë dhjamin e barkut
Reklama

Avokado është një superfrut për shëndetin e lëkurës dhe mund ta përdorni vazhdimisht për të korrur përfitimet.

Reklama

Në fakt, avokado është përdorur prej kohësh si një përbërës heroik i bukurisë. Kjo është arsyeja pse shumë marka përfshijnë vaj, gjalpë ose ekstrakt avokadoje në formulat e tyre.