LAJMI I FUNDIT:

Për të luftuar shpopullimin, Sardenja e Italisë “importon” barinj nga Kirgistani

Për të luftuar shpopullimin, Sardenja e Italisë “importon” barinj nga Kirgistani
Reklama

Dega lokale e sindikatës kombëtare të fermerëve, Coldiretti, arriti një marrëveshje me autoritetet e Kirgistanit për të dërguar rreth njëqind fermerë vendas në ishullin mesdhetar, në një përpjekje për të mbajtur gjallë traditën e tij bujqësore.

Sardenja e Italisë, një ishull mesdhetar i njohur për ujërat e tij të pastër kristal, plazhet dhe prodhimin e djathit tipik të qumështit të deleve me shije të fortë, ka kohë që po lufton me çështjen e shpopullimit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Midis 2019 dhe 2020, të dhënat më të fundit të vëna në dispozicion nga autoritetet rajonale, popullsia e ishullit ra nga 1,587,413 në 1,509,044.

Fenomeni ka goditur më së shumti zonat rurale të Sardenjës, duke i lënë shumë të shqetësuar për zhdukjen e traditave të ishullit – duke përfshirë prodhimin e tij tipik të qumështit – ndërsa barinjtë vendas plaken dhe të rinjtë largohen nga ishulli.

Por autoritetet lokale tani kanë gjetur një zgjidhje: “importimin” e barinjve nga Kirgistani, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

Dega e rajonit e Coldiretti, sindikata më e madhe e fermerëve të Italisë, së fundi arriti një marrëveshje me Ministrinë e Punës të Kirgistanit për të filluar një projekt pilot që do të sillte në ishull rreth 100 barinj kirgistan dhe familjet e tyre.

Barinjtë duhet të mbërrijnë në ishull vitin e ardhshëm.

Sipas zyrtarëve të Coldiretti të Sardenjës, sindikata e identifikon Kirgistanin si një vend që kishte tradita të ngjashme bariu me Sardenja, ku kultivimi i deleve është bërë për shekuj.

Barinjtë Kirgistan do të strehohen në qendra të vogla rurale në Sardenjë, ku fillimisht do t’i nënshtrohen një praktike që mund të shndërrohet më vonë në një kontratë afatgjatë.

Ata gjithashtu do të shoqërohen nga figura që i ndihmojnë ata të integrohen në kulturën dhe komunitetet lokale.

Qëllimi përfundimtar, nëse projekti pilot ka sukses, është të sjellë mijëra barinj kirgizë në Sardenjë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Azia
Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Azia
Pse Katari është i përfshirë

Pse Katari është i përfshirë "kaq shumë" në negociatat mes Izraelit dhe Hamasit?

Botë
Rrëfimi për pengun ruso-izraelit, i cili sipas tezës së tij “u arratis nga Hamasi, por u gjet dhe u kthye nga banorët e Gazës”

Rrëfimi për pengun ruso-izraelit, i cili sipas tezës së tij “u arratis nga Hamasi, por u gjet dhe u kthye nga banorët e Gazës”

Botë
Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Botë
Grupi i të drejtave të njeriut pretendon se Izraeli po “vjedh” organet nga trupat e palestinezëve

Grupi i të drejtave të njeriut pretendon se Izraeli po “vjedh” organet nga trupat e palestinezëve

Botë
Kalo në kategori