LAJMI I FUNDIT:

Për mosdhënie të ndihmës së parë, dëshmitarët mund të dënohen deri në tetë vjet burg

Për mosdhënie të ndihmës së parë, dëshmitarët mund të dënohen deri në tetë vjet burg
Foto: Ilustrim

Sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës, referuar rasteve emergjente për mosdhënie të ndihmës së parë, neni 191 tregon se kryesit e kësaj vepre mund të përballen me ligjin.

Identifikohen dhe intervistohen dëshmitarët e rastit të vdekjes së personit në rrugë, pritet vendimi prokurorisë (Video)
Lexo po ashtu Identifikohen dhe intervistohen dëshmitarët e rastit të vdekjes së personit në rrugë, pritet vendimi prokurorisë (Video)

Bazuar në pjesën e shkëputur nga Kodi Penal, referuar rastit të fundit të vdekjes së 63-vjeçarit në Gjilan, ku dëshmitarët – siç janë parë në pamjet e qarkulluara – kanë refuzuar dhënien e ndihmës së parë, nëse shpallen fajtorë, mund të dënohen nga një deri në tetë vjet burg.

“Solidariteti” në Kosovë: I moshuari alivanoset, kush nuk ndalet t’i ofrojë ndihmë (Video)
Lexo po ashtu “Solidariteti” në Kosovë: I moshuari alivanoset, kush nuk ndalet t’i ofrojë ndihmë (Video)

Zëdhënësi i Policisë së Gjilanit, Ismet Hashani, ka konfirmuar se dëshmitarët e rastit janë intervistuar dhe në deklarimet e tyre ata kanë pranuar se në ato momente kur i alivanosuri gjendjen i shtrirë për tokë, kanë telefonuar numrin e rasteve emergjente!

Ndërkohë, Hashani ka bërë të ditur që në raste të tilla rastet procedohen në Prokurori ku më pas dhe nga ana e tyre jepet vendimi final në lidhje me kryerjen e veprës penale për mos dhënie të ndihmës së parë në rastin e fundit ku ka ndodhur dhe vdekja e 63-vjeçarit në një nga rrugët e Gjilanit. /Klan Kosova/


Në trend Lajme

Më shumë
Politikani opozitar serb: Pas rrahjes brutale nga njerëzit e Vuçiqit, tani po ma kërcënojnë e sulmojnë vajzën

Politikani opozitar serb: Pas rrahjes brutale nga njerëzit e Vuçiqit, tani po ma kërcënojnë e sulmojnë vajzën

Lajme
Gjykimi i Thaçit dhe të tjerëve, ish-komandanti i UÇK-së: Në librin tim kam bërë zmadhime e zbukurime

Gjykimi i Thaçit dhe të tjerëve, ish-komandanti i UÇK-së: Në librin tim kam bërë zmadhime e zbukurime

Drejtësi
Përleshje në Vushtrri, tre të lënduar – njëri me plagë nga arma e zjarrit

Përleshje në Vushtrri, tre të lënduar – njëri me plagë nga arma e zjarrit

Kronika e Zezë
Voziti nën ndikimin e alkoolit, i konfiskohet patentë shoferi për një vit - 500 euro gjobë dhe tri pikë negative

Voziti nën ndikimin e alkoolit, i konfiskohet patentë shoferi për një vit - 500 euro gjobë dhe tri pikë negative

Lajme
Sanduloviq: Në mesin e atyre që më rrahën ishin edhe Rakiq e Radoiçiq

Sanduloviq: Në mesin e atyre që më rrahën ishin edhe Rakiq e Radoiçiq

Lajme
Katërvjeçarja që ndërroi jetë në QKUK, dyshohet se është rrahur nga familjarët, flasin mjekët

Katërvjeçarja që ndërroi jetë në QKUK, dyshohet se është rrahur nga familjarët, flasin mjekët

Lajme
Kalo në kategori