LAJMI I FUNDIT:

Penza eliminon Bashkimin dhe kualifikohet në finale të Ligës Unike

Penza eliminon Bashkimin dhe kualifikohet në finale të Ligës Unike
(Foto: ligaunike.com/KBF Prishtina)

Penza është kualifikuar në finale të Ligës Unike për Femra, duke mundur Bashkimin në gjysmëfinale me shifrat 83-57 (13:17, 21:10, 23:14, 26:16).

Reklama

Fillimi i ndeshjes ishte i barabartë, ku Penza e nis me një seri prej 5:0, por më pas rikthehen prizrenaset, duke barazuar rezultatin dhe zhvillohet një lojë e barabartë, ndërsa në fund të çerekut të parë, me katër pikë nga skuadra prizrenase, kjo pjesë përfundon 13:17. Pas pesë minutave të barabartë në periudhën e dytë, vashat pejane morën lojën në duar, duke qenë më të mira në parket, ku krijuan epërsi prej 13 pikësh, 34:21, ndërsa pjesa e parë përfundon 34-27.

Skuadra pejane vazhdoi me lojë të mirë edhe në periudhën e tretë, duke thelluar edhe më shumë epërsinë, që shkoi deri në 17 pikë, 54:37, kurse rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 57:41. Në dhjetë minutat e fundit, vashat pejane menaxhuan lojën dhe ngritën epërsinë, duke triumfuar në fund me shifrat 83-57.

Penza në finale do të ndeshet me fituesin e ndeshjes Prishtina-Flamurtari, që zhvillohet nga ora 19:00.

Te Penza u dallua Rael Whitsitt me 24 pikë e 18 kërcime, Valbona Bytyqi me 19 pikë dhe Narlyn Mosquera me 16 pikë, kurse te Bashkimi u dalluan Era Shatri me 17 pikë dhe Porsche Poole me 17 pikë.


Orari

24 mars

16:00 Ndeshja për vendin e tretë

19:00 Finalja


Në trend Sport

Më shumë
Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

La Liga
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

La Liga
Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Ligat tjera
'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

La Liga
Barcelona mposht Sevillën fal një autogoli të Sergio Ramos, rrëmben pozitën e parë në La Liga

Barcelona mposht Sevillën fal një autogoli të Sergio Ramos, rrëmben pozitën e parë në La Liga

La Liga
Kalo në kategori