LAJMI I FUNDIT:

Pentagoni paguan Starlinkun e Muskut për Ukrainën

Pentagoni paguan Starlinkun e Muskut për Ukrainën

Starlink, shërbimi i komunikimit satelitor i miliarderit, Elon Musk, tani ka një kontratë me Departamentin amerikan të Mbrojtjes rreth blerjes së këtyre shërbimeve satelitore për Ukrainën, njoftoi Pentagoni.

Reklama

“Ne vazhdojmë të punojmë me një sërë partnerësh globalë për të siguruar që Ukraina të ketë satelitin elastik dhe aftësitë e komunikimit që u nevojiten”, thuhet në deklaratën e Pentagonit.

Starlink është një kompani interneti satelitore, që ofron brez të gjerë super të shpejtë në mjediset më sfiduese në botë – nga zonat rurale me mbulim të rrjetit jashtëzakonisht të paqartë, në – si në rastin e Ukrainës – një zonë aktive lufte, raporton reuters.

Musk: Për shkak të internetit satelitor Starlink në Ukrainë, po humbin 20 milionë dollarë në muaj
Lexo po ashtu Musk: Për shkak të internetit satelitor Starlink në Ukrainë, po humbin 20 milionë dollarë në muaj

Musk më parë u zotua se do të vazhdojë të funksionojë interneti Starlink në Ukrainë “falas” edhe pse ai tha se duke bërë një gjë të tillë po i humbiste paratë.

Megjithatë, kompania shkaktoi zemërim në shtetin ukrainas në fillim të këtij viti pasi tha se kishte marrë hapa për të parandaluar shërbimin e saj nga kontrolli i dronëve. Kompania tha se nuk kishte dashur që Starlink të përdorej për “qëllime fyese”.

Ndryshe, Musk është ftuar që ta vizitojë Kievin, por një gjë të tillë ka refuzuar ta bëjë pronari i markës së veturave Tesla. /Telegrafi/