LAJMI I FUNDIT:

Pengoi gazetarët në punën e tyre, kallëzim penal ndaj një personi në Maqedoni

Pengoi gazetarët në punën e tyre, kallëzim penal ndaj një personi në Maqedoni

Prokuroria Themelore Publike e Kavadarit sot ka ngritur aktakuzë kundër një 43 vjetari banues në Rosoman për veprën penale pengim i zyrtarit në kryerjen e veprës zyrtare nga neni 382 paragrafi 3 lidhur me paragrafin 2 dhe paragrafin 1 të . Kodi Penal.

“I akuzuari, në 18 korrik, në rrugën rajonale Gradsko – Prilep në afërsi të Rosoman, ka ndaluar gazetar dhe kamermanët të kryejnë punën e tyre, pra të incizoj një raport për një aksident trafiku. Ai së pari me ton agresiv dhe me fyerje ju është drejtuar gazetarëve të Televizioni 24 dhe një gazetari i MRT-së, ndërsa pastaj me këmbë ka goditur një nga mbështetjet e kamerës dhe e ka dëmtuar atë. Në këtë mënyrë gazetarët janë ndaluar nga puna e tyre dhe kanë ndërpritur incizimin”, informojnë nga Prokuroria Themelore Publike e Kavadarcit.

Me ndryshimet e reja në Kodin Penal i cili është sjell në 13 shkurt Qeveria në 61 kanë votuar “për”, gazetarët janë të mbrojtur. Me ndryshimin e Kodit penal, çdo person që kërcënon ose që do të sulmoj një gazetar, kameraman ose kameraman gjatë orarit të punës ose sepse e kryen e detyrës së tij zyrtarë detyrat në të ardhmen do të marrin një dënim seriozisht më të lartë dhe disa prej tyre parashikojnë burgim nga gjashtë muaj deri në pesë vjet.


Njëkohësisht, në rast të shkeljes së të drejtave të këtij grupi personash, Prokuroria do të marrë masa sipas detyrës zyrtare, në vend të praktikës që rastet e tilla të zgjidhen me padi private./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
BE-ja ende nuk ka marrë vendim për heqjen e masave ndaj Kosovës, Stano thotë se diskutimet po vazhdojnë në Këshill

BE-ja ende nuk ka marrë vendim për heqjen e masave ndaj Kosovës, Stano thotë se diskutimet po vazhdojnë në Këshill

Jehona Hulaj
Ardhja e bashkatdhetarëve, kjo është gjendja në pikat kufitare

Ardhja e bashkatdhetarëve, kjo është gjendja në pikat kufitare

Lajme
Çanak: Serbia njeh elemente të shtetësisë së Kosovës, por s’e pranon kurrë që e ka njohur

Çanak: Serbia njeh elemente të shtetësisë së Kosovës, por s’e pranon kurrë që e ka njohur

Lajme
Çmimet e larta në vend nxisin rezervimet rekord të shqiptarëve në Greqi dhe Turqi

Çmimet e larta në vend nxisin rezervimet rekord të shqiptarëve në Greqi dhe Turqi

Lajme
Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Lajme
Një polic dyshohet se ka plagosur akisdentalisht një të mitur në Istog

Një polic dyshohet se ka plagosur akisdentalisht një të mitur në Istog

Kronika e Zezë
Kalo në kategori