LAJMI I FUNDIT:

Peja edhe me një atraksion turistik – Shtegu i hekurt “Mat Via Ferrata” (Video)

Peja edhe me një atraksion turistik – Shtegu i hekurt “Mat Via Ferrata” (Video)

Derisa dy vite më parë, në kilometrin e tretë, është hapur shtegu i hekurt “Via Ferrata”, këtë vit Peja po bëhet edhe më një shteg të tillë.

Shtegu i ri “MAT Via Ferrata” do të ketë një gjatësi prej 550 metra, dhe për dallim nga “Via Ferrata” ngjitja do të jetë horizontale.

“Mat Via Ferrata”, do të jetë të vendi i njohur  “Te Sharra”, dy kilometra larg nga qendra e Pejës, duke shkuar në drejtim të Grykës së Rugovës.

Shtegu i ri do të hapet të dielën, me ç’rast për dashamirët e futbollit do të mundësohet që përmes projektorëve të përcillet ndeshja finale e evropianit.

Pas ndeshjes, do të jetë pre – party i festivalit të muzikës “Into the Park”.

Info rreth eventit: https://www.facebook.com/events/1114640405269168/.

Ndryshe, dy vite më herët në Pejë, është bërë inaugurimi i shtegut të hekurt apo “Via Ferrata”, të ndërtuar te Shpella e Mbretëreshës, në kilometrin e katërt të Grykës së Rugovës në qytetin e Pejës.

Via Ferrata është shteg i siguruar me një fije të çeliktë dhe shkalla të siguruara në shkëmb, që u mundëson bjeshkatarëve të ngjiten në vende të cilat deri atëherë kanë mundur të shkojnë vetëm alpinistët më të trajnuar. Është një sistem që është zhvilluar për çështje të mbrojtjes gjatë luftës së parë Botërore në Itali dhe Austri e që më vonë është kthyer në sport dhe atraksion turistik.

Via Ferrata është ndërtuar nga ekspertë kosovarë, të mbikëqyrur nga ekspertë Italianë me më shumë se 20 vjet përvojë në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e shtigjeve të tilla./Telegrafi/


Në trend Stil

Më shumë
Pesë shenjat e horoskopit që janë të “destinuara” për t’u bërë të famshme

Pesë shenjat e horoskopit që janë të “destinuara” për t’u bërë të famshme

Astrologji
Gruaja zbulon një pjesë sekrete të makinës larëse ku grumbullohen të gjitha papastërtitë

Gruaja zbulon një pjesë sekrete të makinës larëse ku grumbullohen të gjitha papastërtitë

Stil
Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Stil
Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Stil
Një truk i pasagjerëve të aeroplanit ka vërshuar TikTokun, por ekspertët theksojnë se sa i rrezikshëm mund të jetë – “mos e provoni”

Një truk i pasagjerëve të aeroplanit ka vërshuar TikTokun, por ekspertët theksojnë se sa i rrezikshëm mund të jetë – “mos e provoni”

Stil
Katër shenja që tregojnë se ka ardhur koha të ndaheni

Katër shenja që tregojnë se ka ardhur koha të ndaheni

Lifestyle
Kalo në kategori