LAJMI I FUNDIT:

PayPal fillon shërbimin për bërjen e pagesave me kriptovaluta

PayPal fillon shërbimin për bërjen e pagesave me kriptovaluta

PayPal pritet të pranoj bërjen e pagesave me kriptovaluta.

Ky njoftim vjen pas kompanisë Visa, e cila ka filluar t’i pgranoj pagesat me këto valuta.

I menjëhershëm ka qëne edhe reagimi i vlerës së Bitcoinit, ku aktualisht po tregtohet me rreth 60 mijë dollarë.

Po ashtu, njoftimi i Visa vjen pasi disa nga firmat kryesore, duke përfshirë BNY Mellon, BlackRock dhe MasterCard kanë pranuar kriptovalutat si mjet pagese.

Visa pritet të lejoj bërjen e pagesave me kriptovaluta
Lexo po ashtu Visa pritet të lejoj bërjen e pagesave me kriptovaluta

Ditë më parë, shefi ekzekutiv i Space X, Elon Musk kishte njoftuar se veturat e Tesla mund të blihen me Bitcoin.

“Tashmë ju mund të blini makinën Tesla me Bitcoin”, kishte shkruar Musk në Twitter.

Javë më parë, Tesla kishte blerë 1.5 miliard dollarë në vlerë të Bitcoinit dhe tha se së shpejti do të pranonte pagesa në këtë monedhë.

Aktualisht vlera e tregut të kriptovalutave është 1.87 trilion dollarë, ndërsa Bitcoin përbën rreth 60 për qind të tregut. /Telegrafi/