LAJMI I FUNDIT:

Pasuri sa gjysma e popullsisë së botës: Këta janë tetë njerëzit më të pasur në botë, me neto pasuri sa 3.6 miliardë njerëz (Foto)

Pasuri sa gjysma e popullsisë së botës: Këta janë tetë njerëzit më të pasur në botë, me neto pasuri sa 3.6 miliardë njerëz (Foto)

Vetëm tetë njerëz në botë, ku të gjithë janë meshkuj, posedojnë pasuri sa 3.6 miliardë njerëz në botë, më saktësisht sa gjysma e popullsisë së botës, thuhet në një analizë të publikuar nga organizata humanitare Oxfam.

Reklama

Oxfam ka shfrytëzuar të dhënat e listës së Forbes që ishte kishte publikuar në shkurt të vitit të kaluar, sipas të cilës tetëshen e famshme e përbëjnë, themeluesi i kompanisë Microsoft, Bill Gates, themeluesi i shtëpisë së modës spanjolle ZARA, Amancio Ortega dhe investitori Warren Buffett, transmeton Telegrafi.

Pas tyre vijnë manjati meksikan Carlos Slim, drejtori i Amazon, Jeff Bezos, themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg, bashkëthemeluesi i “Oracle”, Larry Ellison dhe ish-kryetari i New York-ut, Michael Bloomberg. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Amerika
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori