Për qimnonin e zi në Lindje thonë: “Shëron çdo gjë, pos vdekjes”, prandaj po ju japim recetën unike për ilaçin popullor, i cili i pastron enët e gjakut në tru

Ky problem është relevant për shumicën e njerëzve të moshave dhe grupeve të ndryshme (jo vetëm të personave të moshuar), transmeton Telegrafi.

Shërimi dhe preventiva mund të bëhen në çdo stinë të vitit.

Vaji i qimnonit të zi i pastron enët e gjakut në tru – Receta:

Nevojiten:

– 1 karotë e madhësisë mesatare;
– 1 qepë;
– 1 lugë fëstëkë, ose susam, ose arra;
– pak piper;
– 1 lugë vaj qimnoni të zi;
– pak majdanoz;
– limon sipas dëshirës;
– 1 lugë vaj ulliri.

Vërejtje: Mos i qitni kripë!

Përgatitja:

Grini në rende karotën, prisni qepën. Përzieni perimet.

Shtoni edhe përbërësit e tjerë dhe përzieni derisa të bashkohen mirë.

Përdorimi:

Këtë tretje konsumoni së paku 15 ditë. Pastaj mund të bëni pauzë 5 deri në 7 ditë.

Mund ta hani këtë tretje edhe çdo të dytën ditë gjatë një muaji. Parakusht për rezultat të suksesshëm.

Mbani në mend: I vetmi armik i enëve të gjakut është sheqeri. Sheqerin do të duhet patjetër ta eliminoni nga ushqimi.

Rol të rëndësishëm kanë aktivitetet motorike. Mos i shmangni aktivitetet fizike, bëni ushtrime, vraponi apo notoni.

Mbrohuni nga situatat stresuese. Për shkak të stresit mëlçia tajit kolesterinë.

Nëse vajin e qimnonit të zi nuk mund ta gjeni, zëvendësojeni me fara të bluara të qimnonit (1 lugë). /Telegrafi/