LAJMI I FUNDIT:

Zëvendëskryeministri polak gjatë takimit me Zelenskyn: Duhet të kemi një mision të paqes në Ukrainë

Zëvendëskryeministri polak gjatë takimit me Zelenskyn: Duhet të kemi një mision të paqes në Ukrainë

Një mision paqeruajtës ndërkombëtar me aftësi ushtarake duhet të dërgohet në Ukrainë, ka sugjeruar lideri i partisë në pushtet të Polonisë gjatë një udhëtimi simbolik në Kiev.

“Unë mendoj se është e nevojshme të kemi një mision paqeje – NATO, ndoshta një strukturë më të gjerë ndërkombëtare – por një mision që do të jetë në gjendje të mbrohet, i cili do të veprojë në territorin ukrainas”, tha Jaroslaw Kaczynski.


Ai e bëri këtë sugjerim në një konferencë shtypi në kryeqytetin e Ukrainës, ku u shfaq sonte përkrah presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe kryeministrave të Polonisë, Republikës Çeke dhe Sllovenisë.

Në Kiev, nis takimi i Zelenskyt me kryeministrat polak, çek dhe slloven
Lexo po ashtu Në Kiev, nis takimi i Zelenskyt me kryeministrat polak, çek dhe slloven

Udhëheqësit e Evropës Qendrore kanë bërë një udhëtim të rrezikshëm në Kiev me tren në shenjë mbështetjeje për Ukrainën, raporton bbc.

Theksojmë se në fillim të takimit udhëheqësit ukrainas i kanë njoftuar tri kryeministrat me numrin e viktimave dhe dëme materiale që i ka shkaktuar ushtria ruse gjatë agresionit.

Ndryshe, delegacionet e Rusisë dhe Ukrainës do të takohen sërish gjatë ditës së nesërme pas takimit të sotëm. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Evropa
Rusia po i shtyn të rinjtë ukrainas të nënshkruajnë kontrata për të luftuar kundër Ukrainës

Rusia po i shtyn të rinjtë ukrainas të nënshkruajnë kontrata për të luftuar kundër Ukrainës

Evropa
Kryeministri britanik njofton një formë të re të Shërbimit Kombëtar të detyrueshëm për të rinjtë

Kryeministri britanik njofton një formë të re të Shërbimit Kombëtar të detyrueshëm për të rinjtë

Botë
“Pse nuk ke para”, babai gjunjëzohet para së bijës se nuk i blen dot një iPhone

“Pse nuk ke para”, babai gjunjëzohet para së bijës se nuk i blen dot një iPhone

Azia
Majmunët “pushtuan” një qytet tajlandez

Majmunët “pushtuan” një qytet tajlandez

Azia
Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Amerika Latine
Kalo në kategori