Dy ditë pas hapjes së ambasadës së SHBA-së në Jerusalem, Guatemala ka lëvizur ambasadën e saj në qytetin e kontestuar.

Imazhet e flamujve guatemalezë, izraelitë dhe amerikanë u projektuan në muret e qytetit të vjetër të së martës, në pritje të inaugurimit të së mërkurës.

Presidenti i Guatemalës Jimmy Morales shkroi në Facebook, “Me hapjen e ambasadës sonë në qytetin e Jeruzalemit, Guatemala merr një vendim të guximshëm, një hap përpara në favor të bashkimit dhe miqësisë. Ky vendim do të jetë një trashëgimi që do të sjellë përfitime të mëdha për të gjithë. ”

Në një drekë pas ceremonisë, kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu e quajti atë një “ditë të madhe” për Izraelin dhe Guatemalën.

“Unë e mirëpres Presidentin tim të mikut Jimmy Morales, Guatemala ishte me ne në fillim dhe Guatemala është me ne sot dhe ne mirëpresim hapjen e ambasadës në Jerusalem”, raportojnë mediat botërore. /kp/Telegrafi/