LAJMI I FUNDIT:

Pas Khersonit, forcat ruse do të largohen edhe nga centrali bërthamor i Zaporizhia?

Pas Khersonit, forcat ruse do të largohen edhe nga centrali bërthamor i Zaporizhia?

Ka disa raporte që sugjerojnë se forcat ruse mund të mendojnë të largohen nga centrali bërthamor i Zaporizhia.

Kështu ka thënë Petro Kotin, shefi i firmës shtetërore të energjisë bërthamore të Ukrainës, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


“Javët e fundit ne po marrim në mënyrë efektive informacionin se janë shfaqur shenja se ata ndoshta po përgatiten të largohen nga (uzina)”, citohet të ketë thënë Kotin në televizionin kombëtar.

“Së pari, ka një numër shumë të madh raportimesh në mediat ruse se ia vlen të lirohet (fabrika) dhe ndoshta ia vlen t’i jepet kontrolli (i saj) (Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike – IAEA)”, ka thënë ai, duke iu referuar mbikëqyrësit bërthamor të Kombeve të Bashkuara.

“Krijohet përshtypja se ata po paketojnë valixhet dhe po vjedhin gjithçka që munden”.

Një lajm i tillë vjen disa ditë pas largimit të forcave ruse nga qyteti Kherson.

I pyetur nëse ishte shumë herët për të folur për largimin e trupave ruse nga uzina, Kotin tha në televizion: “Është shumë herët. Ne nuk e shohim këtë tani, por ata po përgatiten (të largohen)”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Plenkoviq fiton zgjedhjet në Kroaci

Plenkoviq fiton zgjedhjet në Kroaci

Kroacia
Izraeli sulmohet përsëri nga Hezbollahu - 14 ushtarë të plagosur, shumë prej tyre në gjendje të rëndë

Izraeli sulmohet përsëri nga Hezbollahu - 14 ushtarë të plagosur, shumë prej tyre në gjendje të rëndë

Azia
Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Botë

"Pse? Sepse nuk kishte raketa më": Zelensky shpjegon pse Ukraina nuk mundi të ndalonte sulmin rus që shkatërroi një termocentral të madh

Botë
Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Botë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Kalo në kategori