Pas 20 muajsh të ndërprerjes së bisedimeve në procesin e dialogut Kosovë-Serbi, sot janë duke u mbajtur takimet e para për përfaqësuesit e dy shteteve në ndërmjetësimin e BE-së.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, gjatë ditës  së sotme ishte takuar me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti.

Borell më pas është takuar edhe me Aleksandar Vuçiq, presidentin e Serbisë.

Zëdhënësja e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Nabila Massrali, me anë të dy postimeve në Twitter.

“Josep Borrell tani në takim me presidentin ne Serbisë”, ka shkruar Massarali.