LAJMI I FUNDIT:

Partner i ri menjëherë pas një ndarjeje – lëvizje e zgjuar apo vendim i keq

Partner i ri menjëherë pas një ndarjeje – lëvizje e zgjuar apo vendim i keq
(Foto: Society)

Jeni duke menduar për kohën që keni kaluar me ish-in dhe pyesni veten nëse diçka mund të kishte qenë ndryshe. Është e panevojshme të thuhet se po e torturoni veten dhe po rrotulloheni në rrathë, pa asnjë shpresë për të ecur përpara.

Megjithatë, ndërsa ju duhet kohë për të shëruar zemrën tuaj dhe për të përpunuar të gjitha ndjenjat që janë brenda jush, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë lidhjen e re me dikë.

Por, a është një ide e mirë? Në fakt, takimi me dikë pas përfundimit të një lidhjeje mund të jetë një gjë e mirë nëse i qaseni të gjithë historisë nga këndi i duhur.

Shijoni një nxitim të përkohshëm kënaqësie

Është e rëndësishme të mbani në mend se ndjenjat që keni aktualisht për dikë të ri që vjen në jetën tuaj menjëherë pasi u ndave me të dashurin tuaj mund të mos zgjasin përgjithmonë. Jeni ende të pambrojtur dhe keni nevojë të doni dikë dhe të ndiheni të dashuruar. Kështu që mund të shijoni një nxitim të përkohshëm eksitimi, por jini të përgatitur për të goditur frenat. Arsyeja është e thjeshtë: nuk jeni ende gati për të vërtetën, por askush nuk ju ndalon të argëtoheni.

Shpërqendroni mendimet tuaja

Kur jeni të mbërthyer në mendimet tuaja për një ndarje, mund të jetë e dobishme të keni diçka ose dikush që ju bën të mendoni në një drejtim tjetër. A nuk do të ishte e mrekullueshme nëse, për shembull, do të mendonit se sa i lezetshëm është djali me të cilin keni dalë për darkë? Një gjë e tillë është një nxitje e mirë për egon tuaj, për të cilën keni vërtet nevojë tani.

Sigurohuni që gjërat të qëndrojnë në sipërfaqe

Ju me të vërtetë nuk dëshironi të nxitoni për një marrëdhënie të re dhe të nxitoni gjërat, veçanërisht nëse jeni të vetëdijshëm se zemra juaj është ende plot ndjenja për ish-in tuaj. Prandaj, qëllimi juaj duhet të jetë takimi i rastësishëm, të paktën për muajt e parë, derisa të përcaktoni se keni lënë pas të gjitha ato ndjenja që ju pengojnë t’i përkushtoheni dikujt tjetër. Kjo do t’ju kursejë dhimbje dhe zhgënjim shtesë, që është gjëja e fundit që dëshironi.

Dëgjojeni veten, jo njerëzit e tjerë

Edhe pse miqtë tuaj mund t’ju thonë se hyrja në një marrëdhënie të re menjëherë pas përfundimit të marrëdhënies suaj të vjetër, mund të përfundojë në mënyrë katastrofike për ju, nëse mendoni se kjo është zgjedhja e duhur, atëherë duhet të dëgjoni veten. Askush nuk e di më mirë se ju se çfarë keni në zemrën dhe shpirtin tuaj.

Jini të sinqertë me personin që takoni

Me të vërtetë nuk dëshironi t’i jepni dikujt shpresë të rreme dhe ta tërhiqni atë nëse e dini se nuk ka asnjë shans që të zhvilloni ndjenja të vërteta romantike për atë person. Është e nevojshme që të jeni të sinqertë me personin që vendosni të takoni dhe t’i tregoni se çfarë po kaloni aktualisht. Në këtë mënyrë do të ketë më shumë mirëkuptim dhe durim për ju. /Telegrafi/