LAJMI I FUNDIT:

Paraburgim për qytetarin nga Prilepi, kërcënoi dhe ngacmoi prokuroren

Paraburgim për qytetarin nga Prilepi, kërcënoi dhe ngacmoi prokuroren

Prokuroria Themelore Publike Prilep ka iniciuar procedurë kundër një personi i cili dyshohet se ka kryer veprat penale “ngacmim seksual” nga neni 190-a, “rrezikim i sigurisë” nga neni 144 paragrafi 5 dhe “përndjekje” nga neni 144-a paragrafi 1. të Kodit Penal.

“Gjatë muajit nëntor, i dyshuari ka ngarkuar vazhdimisht mesazhe dhe transmetime të drejtpërdrejta në profilin e tij në Facebook, duke kërcënuar se do të sulmojë jetën e prokurores publike themelore të Prokurorisë Publike Prilep dhe anëtarëve të familjes së saj të ngushtë. Synimi i tij ishte ta shqetësonte dhe frikësonte atë, bazuar në gjininë, statusin personal, familjar dhe shoqëror të të dëmtuarës si prokuror publik. Në postime i dyshuari ka përdorur fotografi private dhe familjare të viktimës pa autorizim. Ai përmes rrjeteve sociale i ka dërguar drejtpërdrejt mesazhe me përmbajtje shqetësuese vajzës së prokurorit publik duke i shkaktuar shqetësim, bezdi dhe frikë. I dyshuari është person i dënuar më parë për veprën penale – Rrezikim i sigurisë dhe kundër tij në periudhën e fundit janë ngritur edhe disa kallëzime të tjera penale, gjë që tregon rrezikun që ai të përsërisë krimet e tilla”, thuhet në njoftimin e sotëm të Prokurorisë Publike.

Për shkak të kësaj, si dhe për faktin se ekzistojnë rrethana që tregojnë rrezikun që i dyshuari të ikë nëse mbrohet nga liria, prokurori publik i ka dorëzuar gjyqtarit të procedurës paraprake nga Gjykata Themelore në Prilep propozim për përcaktimin e masën e paraburgimit. Propozimi u pranua dhe Gjykata vendosi ta caktojë në paraburgim tetë ditë. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Familjarët e 26 vjeçarit që vdiq nga aksidenti në Prishtinë i falin gjakun familjes së shoferes

Familjarët e 26 vjeçarit që vdiq nga aksidenti në Prishtinë i falin gjakun familjes së shoferes

Lajme
Rama: Sipas logjikës mesjetare të Putinit për luftën, Mongolia do të përfshinte territorin e Rusisë

Rama: Sipas logjikës mesjetare të Putinit për luftën, Mongolia do të përfshinte territorin e Rusisë

Lajme
Kërcënuan me vrasje pjesëtarët e KFOR-it në një fshat të Prizrenit, Gjykata merr vendim ndaj të dyshuarve

Kërcënuan me vrasje pjesëtarët e KFOR-it në një fshat të Prizrenit, Gjykata merr vendim ndaj të dyshuarve

Lajme
Dogana kap mbi 4 mijë euro mallra të kontrabanduara në autobusin e linjës Serbi-Kosovë

Dogana kap mbi 4 mijë euro mallra të kontrabanduara në autobusin e linjës Serbi-Kosovë

Kronika e Zezë
Osmani pritet nga Rama dhe Zelensky: Njohja e Kosovës nga Ukraina do të vijë bashkë me fitoren e luftës

Osmani pritet nga Rama dhe Zelensky: Njohja e Kosovës nga Ukraina do të vijë bashkë me fitoren e luftës

Lajme
Vaktia e Ramazanit 2024

Vaktia e Ramazanit 2024

Lajme
Kalo në kategori