LAJMI I FUNDIT:

Pamjet shqetësuese tregojnë se si elefantët e rinj të lidhur me zinxhirë detyrohen të performojnë për turistët në Tajlandë

Pamjet shqetësuese tregojnë se si elefantët e rinj të lidhur me zinxhirë detyrohen të performojnë për turistët në Tajlandë

Pamje shqetësuese kanë dalë nga Tajlanda kur disa elefantë të keqtrajtuar, detyrohen të performojnë për turistët.

Videot shqetësuese janë ndarë nga Mbrojtja e Kafshëve Botërore për të treguar procesin e egër të trajnimit që i bëhet elefantëve në mënyrë që ata të performojnë para turistëve, transmeton Telegrafi.

Videoja tregoi praktika të zakonshme të tilla si goditja e elefantit në zona të ndjeshme, të lidhur me zinxhirë në mënyrë që edhe kur të acarohen, nuk mund të bëjnë asgjë.


Tetë elefantë të rinj u panë se ishin marrë me forcë nga nënat e tyre, të lidhur me druri, ndërsa rriheshin vazhdimisht, dhe ecnin të lidhur – nganjëherë edhe përgjatë autostradave të ngjeshura.

Elefantët e rinj pësojnë trauma fizike dhe psikologjike ndërsa marrin goditje të dhunshme, duke i lënë ata të prekshëm dhe të tmerruar pa rehatinë e nënave të tyre.

Një elefant u pa duke u detyruar të ngrihet në dy këmbët e tij të pasme, ndërsa dy këmbët e tij të përparme janë prangosur së bashku.

Pamjet treguan gjithashtu se një elefant po ngrinte një turist me bagazhin e tij ndërsa ishte dukshëm në agoni.

Organizata globale e mirëqenies së kafshëve po bën thirrje për të gjithë turistët australianë që të shmangin vendet e elefantëve të robëruar.

“Ne po i bëjmë thirrje industrisë së udhëtimit të rishikojë politikat e tyre të jetës së egër dhe të ndalojë të ofrojë përvoja shfrytëzuese për klientët e tyre”, tha Ben Pearson, Shefi i Fushatave në Mbrojtjen e Kafshëve Botërore, Australi. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Një grua shtatzënë

Një grua shtatzënë "kapi" burrin me dashnoren e tij në plazh - befason reagimi i tyre

Interesante
Gati shpërtheu një përleshje masive: Një adoleshent vendosi “të marrë masa” kundër çiftit që po putheshin në një plazh të SHBA-së

Gati shpërtheu një përleshje masive: Një adoleshent vendosi “të marrë masa” kundër çiftit që po putheshin në një plazh të SHBA-së

Fun
Kur ta shikoni këtë imazh, do të shkriheni së qeshuri - shikoni se ku ka gjetur hije kjo grua

Kur ta shikoni këtë imazh, do të shkriheni së qeshuri - shikoni se ku ka gjetur hije kjo grua

Fun
Dhjetëra kamionë të veçantë transportojnë gypin 800 tonësh dhe 96 metra të gjatë, krijohen kolona të gjata (Video)

Dhjetëra kamionë të veçantë transportojnë gypin 800 tonësh dhe 96 metra të gjatë, krijohen kolona të gjata (Video)

Ajo po ecte në plazh, më pas u rrëzua papritur - gruaja për pak sa nuk u

Ajo po ecte në plazh, më pas u rrëzua papritur - gruaja për pak sa nuk u "gëlltit" nga rëra

Fun
Linja ajrore Southwest ofron ulëse falas për

Linja ajrore Southwest ofron ulëse falas për "pasagjerët që nuk ndihen komod në një ulëse"

Interesante
Kalo në kategori