LAJMI I FUNDIT:

Pamje shokuese – mijëra protestues ‘pushtojnë’ rezidencën e presidentit në Sri Lanka

Pamje shokuese – mijëra protestues ‘pushtojnë’ rezidencën e presidentit në Sri Lanka

Sri Lanka po përballet me një krizë pasi mijëra protestues vërshuan shtëpinë e presidentit në kryeqytetin Colombo sot duke kërkuar dorëheqjen e tij për shkak të trajtimit të krizës ekonomike nga qeveria.

Reklama

Tubimi i planifikuar, një nga marshimet më të mëdha antiqeveritare në vendin e goditur nga kriza këtë vit, u shndërrua në dhunë pasi mijëra demonstrues të zemëruar kaluan barrikadat e policisë dhe në kompleksin presidencial dhe zyrën aty pranë të presidentit të Sri Lanka-s, Gotabaya Rajapaksa, transmeton Telegrafi.

Momenti kur protestuesit vërshuan rezidencën presidenciale

Disa protestues, duke mbajtur flamuj dhe helmeta të Sri Lanka-s, vërshuan në rezidencën e presidentit, treguan pamjet nga kanali televiziv lokal NewsFirst, madje shkuan aq larg sa u zhytën në pishinën presidenciale.

Dy burime të ministrisë së mbrojtjes thanë se presidenti Gotabaya Rajapaksa u largua nga ambientet zyrtare të premten për sigurinë e tij përpara tubimit të planifikuar gjatë fundjavës, disa raporte të pakonfirmuara thonë se ai është larguar nga vendi.

Ishulli prej 22 milionë banorësh po përballet me një mungesë të madhe valutore që ka kufizuar importet thelbësore të karburantit, ushqimit dhe ilaçeve, duke e zhytur atë në krizën më të keqe ekonomike që nga pavarësia në vitin 1948.

Shumë fajësojnë presidentin Gotabaya Rajapaksa për krizën, i cili ka ngatërruar ndihmat nga India dhe vendet e tjera ndërsa udhëheqësit e saj përpiqen të negociojnë një paketë shpëtimi me Fondin Monetar Ndërkombëtar.

Vëllai më i madh i presidentit dha dorëheqje si kryeministër në maj pasi protestat e dhunshme e detyruan atë të kërkonte siguri në një bazë detare, ndërsa tre të afërm të tjerë të Rajapaksa-s kishin lënë postet e tyre në kabinet më herët.

Pjesa më e madhe e zemërimit publik është drejtuar ndaj familjes Rajapaksa, pasi protestuesit po i fajësojnë ata që kanë shtyrë Sri Lanka-n në kaos me menaxhim të dobët dhe akuza për korrupsion dhe nepotizëm. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
E konfirmojnë ukrainasit: Ne qëndrojmë prapa shpërthimeve të sotme në Krime

E konfirmojnë ukrainasit: Ne qëndrojmë prapa shpërthimeve të sotme në Krime

Evropa
Kalo në kategori