LAJMI I FUNDIT:

Pamje “apokaliptike” për shkak të zjarrit në Kanada – Nju Jorku u bë qyteti i madh më i ndotur në botë dhe mori ngjyrë të portokalltë

Pamje “apokaliptike” për shkak të zjarrit në Kanada – Nju Jorku u bë qyteti i madh më i ndotur në botë dhe mori ngjyrë të portokalltë

Sipas të dhënave zyrtare, në Kanada janë ndezur 414 zjarre, prej të cilave 239 janë jashtë kontrollit.

Reklama

Sasia e tymit nga zjarri ka çuar në rritjen e ndotjes përgjatë bregut lindor të SHBA-së, ku veçanërisht është prekur Nju Jorku, transmeton Telegrafi.

Një paralajmërim për cilësinë e ajrit me rrezik të lartë, është lëshuar për zonën ku jetojnë më shumë se 55 milionë njerëz.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau falënderoi zjarrfikësit dhe reaguesit e parë, si dhe familjet e tyre, dhe pranoi ndikimin e tymit të zjarrit që prish jetën e njerëzve.

Tymi më i madh parashikohet të godasë verilindjen përmes Atlantikut dhe në Karolina, dhe kushtet e tymit në ato rajone mund të zgjasin të paktën deri të enjten.

Zonat kryesore në Pensilvani, Nju Jork, Nju Xhersi dhe Konektikat, tani kanë indekse të cilësisë së ajrit (AQI) mbi 150 – të konsideruara “të pashëndetshme”, sipas faqes së internetit të qeverisë AirNow.gov.

Filadelfia kishte një AQI prej 205 të mërkurën në mëngjes, i cili klasifikohet si “shumë i pashëndetshëm”.

Pasi Nju Jorku ishte me ajrit më të ndotur në botë të martën mbrëma, ai ia dha vendin për pak kohë Nju Delhit, për t’u bërë sërish qyteti më i ndotur i madh në botë në orët e vona të pasdites.

Sipas të dhënave të IQAir, indeksi i ndotjes në Nju Jork është deri në 342. Për shkak të rritjes së ndotjes, shkollat ​​në Nju Jork kanë ndaluar të gjitha aktivitetet në natyrë dhe teatri Broadway ka ndaluar shfaqjet.

Filadelfia lëshoi ​​një alarm të kuq sot dhe u kërkoi banorëve të qëndrojnë brenda.

Shërbimi Kombëtar i Motit në Nju Jork ka publikuar një video të ‘pabesueshme’ se si tymi nga zjarret ka ndryshuar pamjen e Nju Jorkut.

Ata u bënë thirrje njerëzve të ndjeshëm ndaj cilësisë së dobët të ajrit, përfshirë të moshuarit dhe fëmijët, të kufizojnë kohën e tyre jashtë nëse është e mundur. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Spikerja virtuale jep lajmet në Euronews Albania

Spikerja virtuale jep lajmet në Euronews Albania

Interesante
Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Virale
U grindën brenda aeroplanit, piloti detyrohet të bëjë ulje emergjente në Vjenë – britanikja i hedhë 5 mijë funte mbi kokën e partnerit

U grindën brenda aeroplanit, piloti detyrohet të bëjë ulje emergjente në Vjenë – britanikja i hedhë 5 mijë funte mbi kokën e partnerit

Interesante
Spanjolli hyn i gjallë në varr në mënyrë vullnetare dhe qëndron nën tokë për një orë: Doja të qëndroja më gjatë

Spanjolli hyn i gjallë në varr në mënyrë vullnetare dhe qëndron nën tokë për një orë: Doja të qëndroja më gjatë

Interesante
Gjetja e alienëve është 'vetëm çështje kohe' pasi shkencëtarët parashikojnë 'përditësim të madh në 5 vjet'

Gjetja e alienëve është 'vetëm çështje kohe' pasi shkencëtarët parashikojnë 'përditësim të madh në 5 vjet'

Interesante
A jeni në mesin e 5 përqindëshit të njerëzve që mund të dallojnë lulediellin e fshehur mes bletëve në pak sekonda?

A jeni në mesin e 5 përqindëshit të njerëzve që mund të dallojnë lulediellin e fshehur mes bletëve në pak sekonda?

Interesante
Kalo në kategori