LAJMI I FUNDIT:

Pakistani përdor shiun artificial për të luftuar ndotjen e ajrit

Pakistani përdor shiun artificial për të luftuar ndotjen e ajrit

Për herë të parë, Pakistani ka përdorur shiun artificial për të zvogëluar nivelet e rrezikshme të ndotjes së ajrit.

Aeroplanët të cilët ndihmojnë në formimin e reve dhe rrisin mundësitë për reshje, kanë fluturuar mbi qytetin Lahore në lindje të Pakistanit, i cili shpesh radhitet si një ndër vendet me ndotjen më të madhe të ajrit në botë.


Kryeministri i Punjabit, Mohsin Naqvi, njoftoi se aeroplanët kanë ndikuar të ketë reshje shiu në të paktën 10 zona të Lahores, përcjell Telegrafi.

Gjithashtu, ai theksoi se autoritetet po monitorojnë ndikimin e shiut artificial në një rreze prej 15 km.

Bëhet e ditur se “dhurata” e shiut artificial u dha nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Problemi i ndotjes së ajrit në Pakistan është përkeqësuar vitet e fundit si rezultat i tymit të naftës, tymit nga djegia sezonale e të mbjellave, dhe temperaturave të ftohta të dimrit.

Por, sipas ekspertëve, shiu artificial po rezulton efektiv në uljen e ndotjes së ajrit, dhe largimin e mikrogrimcave kancerogjene PM2.5. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si

Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si "Jugu Global"

Bosnja
Putini dëshiron

Putini dëshiron "armëpushim sipas linjave aktuale të fushëbetejës", por çfarë nënkupton kjo?

Botë
Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Serbia
SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

Botë
Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Evropa
Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Botë
Kalo në kategori