LAJMI I FUNDIT:

Pakistani në listën e zezë të Uashingtonit për liritë fetare

Pakistani në listën e zezë të Uashingtonit për liritë fetare

SHBA-ja ka vendosur Pakistanin në listën e zezë të vendeve që përcaktohen veçanërisht si shqetësues në çështje të lirisë së fesë, njoftoi sot shefi i diplomacisë amerikane, Mike Pompeo.

Ky vendim rrezikon të dëmtojë më shumë marrëdhëniet e tensionuara mes dy vendeve, ndërkohë që Uashingtoni akuzon vazhdimisht Islamabadin se strehon kryengritësit që luftojnë trupat afgane dhe amerikane në Afganistan, shkruan ATSH.


Pakistani ishte vendosur më parë në mbikëqyrje para një viti për shkelje të lirive fetare, që administrata e Donald Trump e ka shndërruar në prioritet në çështjen e mbrojtjes së të drejtave të njeriut. Futja e Pakistanit në listën e zezë rrit presionin më shumë dhe i hap rrugën sanksioneve të mundshme diplomatike ose ekonomike.

Në trend Botë

Më shumë
Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Evropa
Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Amerika
Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Evropa
Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Azia
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Evropa
Kalo në kategori