LAJMI I FUNDIT:

Osmani: Integrimi në BE, interes i përbashkët për Evropë më stabile

Osmani: Integrimi në BE, interes i përbashkët për Evropë më stabile

Zëvendëskryeministri për çështje evropiane i Qeverisë së Maqedonisë, Bujar Osmani realizoi takim me Olivier Cadic, senator në Senatin francez dhe përfaqesues i shtetasve francez që jetojnë jashtë Francës, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Reklama

Siç thuhet në kumtesën e kabinetit, në këtë takim u hapen temat në lidhje me aktivitetet e Qeverisë në drejtim të përgatitjes për fillimin e negociatave, veçanërisht për përgatitjen e ekipit negociues, si dhe për sfidat e zbatimit të Marrëveshjes së Prespës.

Osmani shprehu mirënjohje për mbështetjen e deritanishme të Francës, duke thënë se vizita e sotme e senatorit Cadic dëshmon interesin dhe përkushtimin e Francës në mbeshtetje të aspiratave euro-atlantike të Maqedonisë.

Në këtë drejtim Osmani theksoi se vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian bashkërisht përpiqen drejt një Evrope më të qëndrueshme dhe më të sigurt në përgjithësi. Më pas,Osmani ceku edhe referendumin e ardhshëm ku ai shtoi se pret sukses, se qytetaret tani më kane kuptuar seriozitetin e këtij vendimi, si dhe gjithashtu pret një sjellje më të pjekur nga të gjithë përfaqesuesit politik të vendit./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Moszbatimi i Marrëveshjes për normalizim anulon konferencën e donatorëve për Kosovën dhe Serbinë

Moszbatimi i Marrëveshjes për normalizim anulon konferencën e donatorëve për Kosovën dhe Serbinë

Lajme
BE e gatshme të organizojë takim ekspertësh për draft-statutin e Asociacionit

BE e gatshme të organizojë takim ekspertësh për draft-statutin e Asociacionit

Lajme
Ish-zyrtari i lartë në Komisionin Evropian, Mirel: Kosova të dëgjojë kërkesat e aleatëve - ta formojë Asociacionin

Ish-zyrtari i lartë në Komisionin Evropian, Mirel: Kosova të dëgjojë kërkesat e aleatëve - ta formojë Asociacionin

Lajme
​Kosova më pak nxënës dhe studentë sesa një vit më parë, rritet interesimi për t'u shkolluar në sektorin privat

​Kosova më pak nxënës dhe studentë sesa një vit më parë, rritet interesimi për t'u shkolluar në sektorin privat

Arsim
Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i kërkon Sekretarit amerikan Antony Blinken mbështetje për Kosovën

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i kërkon Sekretarit amerikan Antony Blinken mbështetje për Kosovën

Lajme
Snajperistët e FSK-së arrijnë rezultate të larta në garën në Turqi

Snajperistët e FSK-së arrijnë rezultate të larta në garën në Turqi

Lajme
Kalo në kategori