LAJMI I FUNDIT:

Osmani dekreton Ligjin për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022

Osmani dekreton Ligjin për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në mbështetje të kompetencave të saj, ka dekretuar Ligjin për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022.

Kështu është bërë e ditur në web faqen zyrtare të presidencës së Kosovës.

“Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani – Sadriu, në mbështetje të nenit 80 (2) dhe nenit 84 pikat (4 dhe 5) të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, ka dekretuar shpalljen e Ligjit Nr. 08/L-066 mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022, të miratuar nga Kuvendi i Republikës së Kosovës, më 17.12.2021, dhe i pranuar nga Zyra e Presidentes së Republikës së Kosovës, më 29.12.2021”, thuhet në dekretin e presidentes Osmani.

Ndryshe, më 17 dhjetor, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar me 65 vota pro në shqyrtim të dytë Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e vitit 2022, i cili është 2.7 miliardë euro.

Nga të dhënat e publikuara nga Qeveria e Kosovës, në buxhetin e vitit të ardhshëm miliona euro janë ndarë për skemën e punësimit të të rinjve, për shtesat e lehonave dhe fëmijëve e skema sociale e pensionale.

Në buxhetin e vitit 2022 janë ndarë:

20 milionë euro janë ndarë për skemën e punësimit të garantuar për të rinj.

45 milionë euro për shtesat për lehonat dhe fëmijë.

35 milionë euro për skemat sociale e pensionale.

Kurse sa i përket investimeve:

40 milionë euro janë ndarë për prodhuesit vendorë

40 milionë euro për ri-ngritjen e ndërmarrjeve publike

Mbi 700 milionë euro për sektorin e arsimit, shëndetësisë, kulturës, infrastrukturës e sigurisë.

Sipas njoftimit të Qeverisë së Kosovës, ky ligj siguron qëndrueshmëri të financave publike, ringjallje të ekonomisë e orientim drejt prodhimit vendor, përkrahje të punësimit e fuqizim të grave, dhe zhvillim të qëndrueshëm ekonomik e rritje të mirëqenies qytetare.

Buxheti për vitin 2022 është saktësisht 2 miliardë e 748 milionë euro, njëherit buxheti më i lartë që ka pasur Republika e Kosovës ndonjëherë. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Osmani pritet nga Rama dhe Zelensky: Njohja e Kosovës nga Ukraina do të vijë bashkë me fitoren e luftës

Osmani pritet nga Rama dhe Zelensky: Njohja e Kosovës nga Ukraina do të vijë bashkë me fitoren e luftës

Lajme
Samiti për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në konferencë për shtyp

Samiti për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në konferencë për shtyp

Lajme
Familjarët e 26 vjeçarit që vdiq nga aksidenti në Prishtinë i falin gjakun familjes së shoferes

Familjarët e 26 vjeçarit që vdiq nga aksidenti në Prishtinë i falin gjakun familjes së shoferes

Lajme
Raporti i UNDP-së: Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Osmanit, Konjufca në vendin e dytë e Kurti në të tretin

Raporti i UNDP-së: Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Osmanit, Konjufca në vendin e dytë e Kurti në të tretin

Lajme
Vaktia e Ramazanit 2024

Vaktia e Ramazanit 2024

Lajme
Kosova e vlerëson partneritetin e ngushtë me Gjermaninë, Bislimi kërkon heqjen e masave ndëshkues

Kosova e vlerëson partneritetin e ngushtë me Gjermaninë, Bislimi kërkon heqjen e masave ndëshkues

Lajme
Kalo në kategori