LAJMI I FUNDIT:

Osman Musliu flet për zgjedhjet në BIK: Munda klanin e Naim Tërnavës në Drenas

Osman Musliu flet për zgjedhjet në BIK: Munda klanin e Naim Tërnavës në Drenas

Imami i Drenasit, Osman Musliu në “Personale” me Krenare Vokshi-Shala ka folur për zgjedhjet që po mbahen në Bashkësinë Islame të Kosovës.

Reklama

Mulla Osmani ka hedhur akuza ndaj drejtuesve fetarë të Kosovës, duke i konsideruar ata si biznesmenë e jo si prijës fetarë, përcjell Telegrafi.

“Hoxha dhe prifti duhet të jenë të afërt me popullin dhe të depërtojë në familje e të ndihmojnë në zgjidhjen e halleve të tyre”.

Imami nga Drenasi akuzat më të mëdha i ka ndaj udhëheqësit të Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Ternava pasi që sipas tij ai po manipulon me zgjedhjet në këtë institucion.

Ai thotë se luftën e ka filluar para tetë vitesh ndaj atyre “që punojnë kundër Zotit e kundër kombit në emër të fesë e kombit”.

“Naim Tërnava e ka teprua shumë…Ai i ka degradue hoxhallarët me sistemin e zgjedhjeve në BIK. Modeli i tij nuk ekziston askund në botë dhe me të i ka futur në konflikte mes vete hoxhallarët”.

Musliu tregon se Bashkësia Islame e Kosovës ka shpallur zgjedhjet nga 13 janari deri më 13 shkurt.

Ai thotë se në Drenas e ka mundur Naim Tërnavën pasi nga gjashtë delegatë pesë prej tyre janë kundër modelit të tij e vetëm njëri e mbështet Tërnavën.

“Jam i sigurt se pikërisht atë do ta vendos kryetar të Këshillit në Drenas”.

Hoxha thotë se si mund të ketë konkurrencë të barabartë kur Komisionin Zgjedhor në BIK e emëron vet Naim Tërnava.

“Është njëjtë sikur të themi se Ramush Haradinaj ka emëruar anëtarët e KQZ-së. A mund të ketë zgjedhje të lira në këtë rast”, deklaron më tej anëtari i BIK-ut./RTV Dukagjini/

Në trend Lajme

Më shumë
DASH: Presim që Serbia të vazhdoj me hapat për de-përshkallëzim, përfshirë këtu tërheqjen e vazhdueshme të forcave nga kufiri me Kosovën

DASH: Presim që Serbia të vazhdoj me hapat për de-përshkallëzim, përfshirë këtu tërheqjen e vazhdueshme të forcave nga kufiri me Kosovën

Lajme
Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Lajme
Radoiçiq lirohet nga paraburgimi, gjykata serbe ia ndalon shkuarjen në Kosovë

Radoiçiq lirohet nga paraburgimi, gjykata serbe ia ndalon shkuarjen në Kosovë

Lajme
Osmani dhe Vuçiq në samitin e liderëve evropianë në Spanjë, a mund të aranzhohet takim mes tyre?

Osmani dhe Vuçiq në samitin e liderëve evropianë në Spanjë, a mund të aranzhohet takim mes tyre?

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Maliqi për sulmin në veri: Inteligjenca e NATO-s me gjasë ia dha informatën me kohë PK-së për grupin terrorist

Maliqi për sulmin në veri: Inteligjenca e NATO-s me gjasë ia dha informatën me kohë PK-së për grupin terrorist

Lajme
Kalo në kategori