0Shares

Për Hungarinë është e papranueshme që shtetet tjera të përzihen në punët e brendshme të Maqedonisë. Zgjedhjet e reja të parakohshme janë e vetmja zgjidhje për dalje nga kriza politike, ka porositur kryeministri hungarez, Viktor Orbán, në takimin me kryetarin e Maqedonisë, Gjorge Ivanov, njofton AIM, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Kryeministri hungarez ndër të tjera ka deklaruar se Hungaria ka qëndrim të fortë kundër Deklaratës nga Tirana dhe ka shtuar se stabiliteti i BE-së është i pamundur pa stabilitetin e Maqedonisë.

‘Maqedonia e ka dhe do të vazhdojë ta ketë mbështetjen e Hungarisë’, ka thënë Orbán, duke e njoftuar Ivanovin për qëndrimin e tij të Këshillit evropian dhe mospasjen e koncenzusit në lidhje me çështjen e rreziqeve me të cilën përballet shteti.

Orbán poashtu ka theksuar se BE ka pasur qasje të gabuar drejt Maqedonisë. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)