LAJMI I FUNDIT:

Omëletë sufle me djathë

Omëletë sufle me djathë

Po ju japim një recetë të mrekullueshme

Sekreti është në ndarjen e të bardhave dhe të verdhave të vezëve dhe në përzierjen e të bardhave deri sa të krijohen në një teksturë shkumëzore.

Më vonë, kjo përzierje bymehet gjatë pjekjes dhe në fund keni një omëletë interesante, të lehtë dhe të tejdukshme.

Përbërësit:

• 3 vezë të mëdha – ndajini të bardhat nga të verdhat
• kripë dhe piper
• një lugë gjalpë pa kripë
• 50 g djathë të grirë – Gruyère ose çheddar
• qiqra të freskëta të copëtuara sipas dëshirës

Përgatitja:

Në fillim hidhni në të verdhat e vezëve pak kripë dhe piper. Në një enë të veçantë përzieni të bardhat deri sa të bëhen në formë bore të fortë.

Gjysmën e të bardhave të tundura shtoni në të verdhat e vezëve dhe përzieni ngadalë që të gjitha të bashkohen mirë. Pastaj në të përzieni gjysmën e djathit dhe qiqrave.

Shtoni pjesën e mbetur nga të bardhat dhe përzieni lehtë me një lugë silikoni që të gjithë përbërësit të bashkohen. Është e rëndësishme të përzieni shumë ngadalë në mënyrë që flluskat e ajrit të mbeten të bllokuara në përzierje.

Ngrohim gjalpin në një tigan në zjarr mesatar në të lartë derisa të marrë shkumë, më pas shtojmë masën e omëletës dhe e shpërndajmë në të gjithë tiganin. Mbulojeni dhe lëreni të gatuhet derisa pjesa e poshtme e omëletës të marrë ngjyrë kafe të artë dhe pjesa e sipërme të jetë pak e fortë.

Përhapeni pjesën tjetër të djathit mbi të, mbulojeni përsëri dhe ziejini për rreth një minutë, ose derisa djathi të fillojë të shkrihet. Në fund kalojmë me kujdes omëletën në një pjatë, palosim dhe shërbejmë menjëherë.

Ju bëftë mirë! – transmeton Telegrafi.

Në trend Kuzhina

Më shumë
Të gjithë bëjmë gabime kur përgatisim kafe turke dhe ia prishim shijen, por mjafton të aplikoni një truk të thjeshtë

Të gjithë bëjmë gabime kur përgatisim kafe turke dhe ia prishim shijen, por mjafton të aplikoni një truk të thjeshtë

Kuzhina
Pogaçet arabe Fataer: Ushqim i shijshëm me djathë dhe kaçkavall!

Pogaçet arabe Fataer: Ushqim i shijshëm me djathë dhe kaçkavall!

Kuzhina e huaj
Rizoto me spinaq: Një pjatë e shkëlqyer dhe e shijshme pa mish, me shije fenomenale

Rizoto me spinaq: Një pjatë e shkëlqyer dhe e shijshme pa mish, me shije fenomenale

Pjata kryesore
Tortë çokollate me portokaj, pa miell: Perfeksionimi i shijes që gjithmonë do ta mbani në mend!

Tortë çokollate me portokaj, pa miell: Perfeksionimi i shijes që gjithmonë do ta mbani në mend!

Ëmbëlsirë
Këshilla për bukë shtëpie pa gluten

Këshilla për bukë shtëpie pa gluten

Nga duart tua
Puding kokosi Rafaelo: Do të habiteni se sa i shijshëm është

Puding kokosi Rafaelo: Do të habiteni se sa i shijshëm është

Ëmbëlsirë
Kalo në kategori