LAJMI I FUNDIT:

Ohër: Nuk e gjen emrin në listën e maturantëve, nxënëses i mohohet e drejta për të marrë pjesë në provimin e maturës

Ohër: Nuk e gjen emrin në listën e maturantëve, nxënëses i mohohet e drejta për të marrë pjesë në provimin e maturës

Maturantes Tiana Siljanoska nga Ohri nuk ju lejua të marrë pjesë në provimin e maturës shtetërore. Emri i saj nuk ishte përfshirë në listën e 200 maturantëve të shkollës së mesme “Shën Klimenti Ohrit” në Ohër, duke e lënë atë të zhgënjyer të kthehet në shtëpi.

Reklama

Babai i saj shprehet i zemëruar dhe thekson se për shkak të mospërfilljes së autoriteteve të shkollës, vajza e tij, e cila është një studente e shkëlqyer, nuk do të mund të regjistrohet në Fakultetin e Fizioterapisë që kishte planifikuar në Slloveni.

“Vajza ime donte të studionte në Lubjanë, tani kjo e drejtë është penguar nga administrata e shkathët dhe drejtori i shkollës së mesme. Dikush le të mbajë përgjegjësi, le të shohë kush e ka fajin. Vajza aktualisht është në shtëpi”, tha Bobi Siljanoski –prindër.

Sipas tij ky është një gabim administrativ që ka ndodhur në muajin shkurt, por askush nuk e ka ngritur alarmin.

“Aplikimi për verifikimin e të dhënave nga shkurti kur ka ardhur nga Shkupi nuk ka pasur nënshkrim. Vajza ime është liruar nga shkolla. Askush deri më sot nuk i ka thënë që aplikacioni është i cenuar”, theksoi Bobi Siljanoski –prindër.

Rastin e kanë raportuar te të gjitha inspektoriatet kompetente. Marjan Bosharevski, këshilltar në Byron per zhvillim të arsimit, thotë se e kanë vërtetuar se nxënësja nuk ishte e pranishme në momentin e hartimit të listës dhe nuk ishte e nënshkruar në listën e kandidatëve që duhet të paraqiten në provimin e maturës shtetërore. Megjithatë, kjo nuk e përjashton atë nga pjesëmarrja në provim, ndaj përgjegjësia duhet të mbajnë përfaqësuesit e shërbimit pedagogjik-psikologjik në shkollë. Ministri i Arsimit njoftoi se do ta hulumtojë rastin.

Në trend Lajme

Më shumë
SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Lajme
Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Lajme
Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Lajme
SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Kalo në kategori