LAJMI I FUNDIT:

Ohër, hedhja e plehrave do të ‘luftohet’ me kamera

Ohër, hedhja e plehrave do të ‘luftohet’ me kamera

Shtretër, dyshekë, televizorë, materiale ndërtimi, dhe çfarë jo, hidhen në ambiente publike në Ohër, shkruan Alsat.

Autoritetet lokale njoftojnë vendosjen e kameriave për të kapur qytetarët e pandërgjegjshëm.

“Fillimisht, do të mbulohen të gjitha pikat kritike ku krijohen ato mini deponi dhe shpresoj se do të jetë zgjidhja më e mirë, sikur në qytetet evropiane për t’u marrë me këtë problem. Vitin e kaluar u ngritën mbi 600 deponi të vogla ilegale dhe rreth 15 deponi ilegale më të mëdha”, tha Ton-Sasho Najdeski – Drejtor i NP Komunalja Ohër.


Një nga problemet më të mëdha është ndërgjegjësimi i ulët mjedisor tek qytetarët, por edhe mungesa e një inspektorati komunal.

Një grup vullnetarësh të organizuar në një shoqëri vullnetare Eko FAP, me vet-initiativë, pastrojnë deponitë e egra në Ohër dhe rrethinë, me qëllim që të ketë një pamje më të mirë para turistëve vendas dhe të huaj.

“Kemi mbledhur gjithçka, thasë me pllaka të thyera, shtretër, mbetje elektrike. Në një rast gjetëm edhe gurë varri. Në fshatin Velestovë, disa gurë varri u hodhën në një luginë, me fotografi dhe emra të disave që kishin vdekur atje”, theksoi Goran Ustijanoski – Eko FAP.

Me mjete vetanake kjo shoqatë siguroi një kamion që të mund të mbledhin sa më shumë mbeturina./ Alsat.mk

Në trend Lajme

Më shumë
Kolapsi me internet, preket edhe Kosova

Kolapsi me internet, preket edhe Kosova

Lajme
Djegia e veturave në lagjen “Marigona Rezidence”, policia jep detaje

Djegia e veturave në lagjen “Marigona Rezidence”, policia jep detaje

Kronika e Zezë
Ikjet e Faton Hajrizit, fajin ia linte shtetit për mos risocializimin e tij  – çfarë thoshte ai për Telegrafin kur vuante dënimin në Burgun e Sigurisë së Lartë?

Ikjet e Faton Hajrizit, fajin ia linte shtetit për mos risocializimin e tij – çfarë thoshte ai për Telegrafin kur vuante dënimin në Burgun e Sigurisë së Lartë?

Elfije Boletini
Digjen dy vetura në lagjen

Digjen dy vetura në lagjen "Marigona Rezidence"

Kronika e Zezë
Problemi global i sigurisë kibernetike prek edhe KESCO-n

Problemi global i sigurisë kibernetike prek edhe KESCO-n

Lajme
Drogë, armë, vetura dhe para - policia jep detaje nga aksioni kundër fajdes në Prishtinë ku u arrestuan katër persona

Drogë, armë, vetura dhe para - policia jep detaje nga aksioni kundër fajdes në Prishtinë ku u arrestuan katër persona

Lajme
Kalo në kategori