LAJMI I FUNDIT:

OBSH tregon strategjinë e re për emërimin e varianteve të COVID-19

OBSH tregon strategjinë e re për emërimin e varianteve të COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) ka bërë të ditur se tash e tutje do të përdorë shkronjat greke për emërimin e varianteve të reja të koronavirusit, të cilat janë regjistruar në botë.

Deri më tani, OBSh ka treguar se variant britanik i koronavirusit do të njihet si “Alfa”, varianti i Afrikës së Jugut do të identifikohet si “Beta”, ai i Brazilit si “Gamma”, ndërsa varianti me prejardhje nga India do të identifikohet si “Delta”.


Kjo është bërë me qëllim që të parandalohet stigma që ishte krijuar me emërimin e këtyre varianteve, duke i identifikuar në bazë të prejardhjes.

Kujtojmë se i pari që kishte bërë një gjë të tillë ishte ish-presidenti amerikan, Donald Trump, i cili e kishte quajtur “virus kinez” variantin e parë të COVID-it, raporton Reuters, transmeton KosovaPress.

Epidemiologia në OBSh, Maria Van Kerkhove, citohet të ketë thënë se “asnjë vend nuk duhet të stigmatizohet pas raportimit të varianteve të reja të COVID-it”.

Alfabeti grek do të vazhdojë të përdoret edhe për variantet e reja që mund të krijohen në vende të tjera të botës.

Ndërsa, nëse identifikohen më shumë se 24 variante, aq sa ka shkronja alfabeti grek, atëherë OBSh pritet të sjell një program të ri emërtimi.

Në trend Botë

Më shumë
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
ISW: Automjetet e blinduara amerikane po e ndihmojnë Ukrainën të rikthejë territore

ISW: Automjetet e blinduara amerikane po e ndihmojnë Ukrainën të rikthejë territore

Evropa
Hamasi sulmon me raketa Izraelin për herë të parë pas shumë muajsh

Hamasi sulmon me raketa Izraelin për herë të parë pas shumë muajsh

Botë
Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Botë
Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Evropa
Kalo në kategori