Produktet e qumështit të fermentuara, si kosi dhe kefiri, kanë përfitime të shumta shëndetësore

Ato kontribuojnë në normalizimin e sistemit të tretjes, zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut, mbrojnë zorrët nga parazitët, etj., sepse janë të pasura me proteina, kalcium (i cili forcon indin kockor) dhe bifidobakteret.

Bifidobakteret lidhen me murin e zorrëve dhe ndërtojnë një barrierë natyrale, duke parandaluar lidhjen e agjentëve të dëmshëm.

Në dyqane mund të gjejmë lloje të panumërta të këtyre produkteve të qumështit, transmeton Telegrafi.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e kosit, shumë njerëz shmangin kosin me yndyrë të plotë, duke menduar se ndikon negativisht në linjën apo sheqerin në gjak, por a është vërtet kështu?

Reklama

– Njerëzit kanë frikë nga kosi me yndyrë të plotë për shkak të përmbajtjes së yndyrës së ngopur dhe rrezikut të kolesterolit të lartë. Por hulumtimi mbi produktet e qumështit nuk ka vërtetuar përfundimisht se ka prova që produktet e qumështit me yndyrë të plotë ndikojnë negativisht në këto parametra – shpjegon nutricionistja Rahaf al Bochi.

Reklama

shutterstock

Në disa raste, kosi me yndyrë të plotë është një zgjedhje më e shëndetshme sepse përmban më pak sheqer. Kjo ndodh sepse kosi nga i cili është hequr një pjesë e yndyrës nuk ka një shije aq të plotë, e cila ndonjëherë kompensohet me sheqer. Kjo do të thotë që sheqeri në gjak ndoshta do të rritet më pak pas konsumimit të tij.

Reklama

Ajo që duhet të shmangni janë jogurtët me fruta dhe aditivë të tjerë sepse mund të jenë plot me sheqer.

Dietologia Jaclyn London pajtohet se kosi me yndyrë të plotë është një zgjidhje e mirë:

– Kosi me yndyrë të plotë nuk do ta rrisë sheqerin, ndërsa do të merrni gjithashtu proteina natyrale, të cilat do t’ju mbajnë të ngopur për më gjatë.

Reklama

Nutricionistja Al Bochi gjithashtu u pajtua me këtë:

– Produktet e qumështit me yndyrë të plotë janë thjesht më të shijshme. Janë më të mira kur bëhet fjalë për përbërjen, ju mbajnë të ngopur më gjatë dhe tekstura është më e këndshme. Ju gjithashtu merrni një dozë probiotikësh dhe pa sheqer të shtuar. /Telegrafi/