LAJMI I FUNDIT:

Numri i viktimave nga sulmi në Zaporizhzhia u rrit në të paktën 30

Numri i viktimave nga sulmi në Zaporizhzhia u rrit në të paktën 30

Numri i viktimave thuhet se është rritur pas një sulmi në buzë të Zaporizhzhia këtë mëngjes.

Më herët u raportua se 26 persona ishin vrarë, por autoritetet ukrainase thonë se ky numër tani është rritur në të paktën 30, transmeton Telegrafi.


Sulmi rus goditi një kolonë makinash civile derisa ata përgatiteshin të hynin në territorin e kontrolluar nga Rusia për të vizituar të afërmit dhe për të ofruar furnizime.

“Armiku e filloi këtë ditë me një vrasje të qëllimshme dhe absolutisht të llogaritur të ukrainasve… ushtria ruse e dinte se ku do të godisnin raketat e tyre”, tha Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky duke dhënë shifrat e fundit të viktimave.

“Kjo është bërë nga jo-njerëzorët … ata do të përgjigjen para ligjit pa dështuar”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Julian Assange lirohet nga burgu, pas marrëveshjes së arritur me Departamentin amerikan të drejtësisë

Julian Assange lirohet nga burgu, pas marrëveshjes së arritur me Departamentin amerikan të drejtësisë

Botë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Publikohen pamjet e para që tregojnë Julian Assange të lirë - pas marrëveshjes për pranimin e fajësisë

Publikohen pamjet e para që tregojnë Julian Assange të lirë - pas marrëveshjes për pranimin e fajësisë

Botë
Ky rajon italian do t'ju paguajë 30 mijë euro për t'u zhvendosur atje

Ky rajon italian do t'ju paguajë 30 mijë euro për t'u zhvendosur atje

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Kalo në kategori